IPHaber

Genel


Elon Musk fabrikada yatmaya başladı, Tesla’da neler oluyor?

Nisan 3, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Elon Musk fabrikada yatmaya başladı, Tesla'da neler oluyor?

Tesla’nın hisselerindeki son bir yılda yaşanan yaklaşık yüzde 50’lik düşüş iyi ya da vahim olarak iki farklı kutupta yorumlanıyor. Kimilerine göre bu, gelecekte yeniden yükselecek Tesla hisselerini satın almak için mükemmel bir fırsat, kimilerine göre ise Tesla iflas öncesindeki son aylarını yaşıyor.

Tesla hisseleri son 365 günün en düşük seviyesini görürken, 1 yıl önce araç üreticisi Ford’u geçen şirket değeri, sıralamada yine Ford’un gerisine düştü. Tesla’nın piyasa değeri 42,063 milyar dolar, Ford ise bugünlerde 43,588 milyar dolar seviyesinde işlem görüyor.

Tesla’nın Model 3 üretimine odaklanan Musk ise, araç üretiminde doğacak sorunların kontrolünü tamamen eline alabilmek için uyku tulumuyla fabrikaya taşındı. Musk, öncelikli olarak elektrikli sedan aracın haftalık üretim kapasitesini artırmak istiyor. Zira, gelen haberler de biraz olsun olumlu bir tablo çiziyor.

Model 3 üretim sayısını haftalık 2.000’in üstüne çıkaran şirketin, yıl sonunda tüm araç üretim kapasitesini geçtiğimiz yıla göre dört kat artıracağı tahmin ediliyor. Ekonomik fiyat segmenti ile dikkatleri üzerine çeken Model 3, bu artan seri üretim sayısı ile nakit akışını da hızlandırabilir. Bu da Tesla’nın rahat, derin bir nefes alabileceği anlamına geliyor.

Elon Musk: “Araba işleri cehennem gibi”

Ancak Musk, Tesla 3 üretiminde dümeni eline alarak şirketin kıdemli mühendisi Doug Field’i bir köşeye atması ile de suçlanıyor. Twitter’dan gelen bu suçlamaya ise yanıt vermede gecikmeyen Musk, CEO olarak işinin şu anda tamamen Model 3 üretimine odaklanmak olduğunu yazdı. Musk, Doug Field için de övgü dolu sözler yağdırmayı ihmal etmedi. Doug için araç mühendisliğine odaklanan dünyanın en yetenekli mühendislik yöneticilerinden biri olduğunu söyledi.

About a year ago, I asked Doug to manage both engineering & production. He agreed that Tesla needed eng & prod better aligned, so we don’t design cars that are crazy hard to build. Right now, tho, better to divide & conquer, so I’m back to sleeping at factory. Car biz is hell …

— Elon Musk (@elonmusk) April 2, 2018

Musk sonrasında tweetine şu sözlerle devam etti: “Yaklaşık bir yıl önce, Doug’dan hem mühendisliği hem de üretimi yönetmesini istedim. Tesla’nın mühendislik ve üretimin daha iyi bir şekilde hizalanması gerektiği konusunda hemfikir oldu, bu yüzden yaratması zor olan araçları tasarlamıyoruz. Şu anda, ” böl ve fethetmek” stratejisi daha iyi, ben de fabrikada uyumaya geri döndüm .. Araba işi cehennem gibi… ”

Evet, Tesla zor bir boğazdan geçiyor. Ancak bu, şirketin iflas edeceği anlamına gelmiyor. Şirket üzerinde olumsuz bir hava yaratılmak istenmesi spekülasyonları artırmak ve yatırımcıları korkutmaktan başka bir durum değil.

Bu arada Musk ise tansiyonu düşürmek için konuyu esprili bir şekilde yorumluyor. Musk, 1 Nisan şakası olarak iflas ettiğini duyurduğu ve üzerine çektiği Tesla karton ile bir Tesla Model 3 aracına yaslandığı bir fotoğraf paylaştı. Ancak görselin alt metni, Musk’ın kontrolü elinde tutan ve spekülasyonların onu ve şirketini yıkmasına izin vermeyeceği güçlü bir kişiliği olduğu mesajını veriyor. Sonuç olarak Tesla’nın hisseleri düşse de, şirketin bu süreci atlatacağından şüphemiz yok.

Elon was found passed out against a Tesla Model 3, surrounded by “Teslaquilla” bottles, the tracks of dried tears still visible on his cheeks.

This is not a forward-looking statement, because, obviously, what’s the point?

Happy New Month! pic.twitter.com/YcouvFz6Y1

— Elon Musk (@elonmusk) April 1, 2018

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’ye giriş yapan Honor, 9 Lite ve 7X modellerini tanıttı

Huawei‘in alt markası konumunda olan Honor, Türkiye'ye giriş yaptı. Ülkemize Honor 9 Lite ve 7X modelleri ile giriş yapan Honor,...

Kapat