IPHaber

Telekom


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Google'in insansız aracına bindi

Ağustos 17, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, internet arama motoru Google şirketinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ”insansız otomobil”e bindi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, internet arama motoru Google’un uzun süredir üzerinde çalıştığı insansız otomobile bindi. Zafer Çağlayan, insansız otomobile binen ilk bakan oldu.

Silikon Vadisindeki Google kampüsünden kaldığı otele kadar insansız otomobille gelen Çağlayan, ”ilk defa bir siyasetçi insansız arabaya biniyormuş. Direksiyon ve pedallar tamamen boşta şoför koltuğuna oturan insanla sohbet ederek cruise control’de geldik” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD’deki temasları kapsamında dünyanın en büyük internet arama motoru Google Şirketi ile bilgi işlem, baskı sistemleri ve sayısal görüntüleme donanımları üreticisi olan Hewlett-Packard (HP) şirketinin Silikon Vadisi’ndeki kampüslerini ziyaret etti.

Çağlayan’a Sürpriz

Google yöneticileri, ziyaretin ardından bir sürpriz yaparak Bakan Çağlayan’ı Google tarafından geliştirilen insansız araca bindirdiler. Çağlayan, kaldığı otele kadar insansız araçla geldi.

Çağlayan, gazetecilerin soruları üzerine, insansız aracın, teknolojinin ne kadar geliştiğinin somut örneği olduğunu söyledi. Çağlayan, insansız araçla ilgili şunları kaydetti:

”Benim haberim yoktu kendileri sürpriz hazırlamışlar. Arabanın şoför koltuğunda, aracın tasarımını yapan kişi oturuyordu. Niye şoför koltuğunda oturduğunu sorduğumda ‘Sayın bakanım burada siz varsınız sizin güvenliğiniz çok önemli; dedi. İlk defa bir bakan ‘insansız arabaya’ biniyormuş. Direksiyon ve pedallar tamamen boşta, şoför koltuğuna oturan insanla sohbet ederek cruise control’de geldik.”

Aracın saatte 110 mil hız yapabildiğini ancak 66 mil hıza ayarlandığını ifade eden Çağlayan, insansız otomobilin sensörlerle hareket ettiğini anlattı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell'den erken uyarı sistemine destek!

Turkcell, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile yürüttüğü (KRDAE) 'Deprem Bilgi Sistemi Projesi' kapsamında 25 noktaya ivmeölçer...

Kapat