IPHaber

Genel


Eğitim cepte de şart madem…

Eylül 1, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

Adjust’ın hazırladığı ‘Okula Dönüş’ (Back to school) araştırmasının da gösterdiği gibi, her yaş grubunda akıllı telefon sahipliğinin artması, çocuklar için de bir uygulama pazarının gelişmesini sağlıyor.

19 Ağustos 2014 tarihli apptrace.com veri tabanını baz alan araştırmaya göre, AppStore ve Google Play uygulamaları okul çağı ve okul öncesi çocukları içeren yaş grubunda hızla büyüyor. Bu yaş grubunun güçlü talebinin sektörün gündeminde yerini aldığına değinilen araştırma, bazı rakamsal verilerle bu gelişimi ortaya koyuyor. Örneğin Apple’ın ‘Kids’ AppStore yapısı bir yıl önce kullanıma sunuldu ve halihazırda mağazadaki toplam 1.3 milyon adede yakın uygulamalar içinde şimdiden 80 bin uygulamaya ulaşıldı.

Araştırmaya göre, bu da AppStore’da gençler ve çocuklar için uygun olarak değerlendirilen uygulamaların yüzde 6′sını oluşturuyor. 8 yaşın altındaki çocukların yüzde 72′den fazlası ve 2 yaşın altındakilerin yüzde 38′i, araştırmaya göre, geçen yıl bir mobil cihaz kullandı. Bu rakamların yüksek olduğu noktaların başında gelen Almanya’da ilkokul çocuklarında akıllı telefon kullanımı yüzde 65′lere ulaştı.

Google Play geride kalıyor

Google Play’de gençlere yönelik uygulamalarda ‘Çocuk’ (Kids) kategorisine sahip olmadığı gibi, geliştiricilere de söz konusu yaş aralığında uygulama geliştirme imkanı sunmuyor. Araştırmaya göre, bunlar da Google Play’i çocuklar için uygulama arayışında olanlar için zorlu bir yapıya sokuyor. Çocuklarla bağlantılı kelime aramalarını kullanarak 1 milyon 236 bin 698 Google Play uygulamasının 318 bin 674 tanesinin bu kelime arama kalıbı ile bağlantılı olduğu görülüyor. Bu rakam, Google Play’deki uygulamaların yüzde 25.8′i demek. Araştırmaya göre, AppStore’da benzer bir arama ile 367 bin 968 uygulama, yani AppStore’daki uygulamaların yüzde 28.5′i ortaya çıkıyor. Google Play’de yaş odaklı bir sınıflandırma olmadığı için bu uygulamaların hangilerinin çocuklara uygun olduğuna karar vermek de zor. Ancak araştırmaya göre, Google Play’in yeni ‘Aile Oyunları’ (Games Family) kategorisi ailelerin elini biraz olsun rahatlatacak.

Gelelim geleceğin eğilimlerine… Çocuklar teknoloji ile büyüyor, bilgisayar ve cep telefonları arasındaki farklar özellikle bu yaş grubu için giderek belirsiz bir hal alıyor. Bu tabloda adjust’ın beklentisi iOS ve Android platformlarda eğitime ve çocuklara yönelik uygulamaların daha da artması yönünde. Ama konu sadece çocukların kullanabileceği uygulamalarla da sınırlı değil… Araştırmaya göre, aile kontrol uygulamaları ve konum tespit uygulamaları gelişirken, okullarda ebeveynlere yönelik uygulamalarda da artış var. Bu uygulamalarda eğitim kurumlarının hedefi; aileleri çocuğun okul durumu ve ödevler, ailelerin blog’ları konusunda haberdar etmek.

adjust, bu paralelde aileleri ve çocukları hedefleyen bilgi ve eğitim uygulamalarına yönelik gelişim potansiyelinin hala yüksek olduğu kanısında. Buna göre, AppStore ve Google Play geliştikçe, ailelere de çocuklarına daha farklı uygulamalar sunabilmelerine yönelik destek artacak. Unutulmaması gereken unsur, uygulamanın görünür olabilmesi için pazarlamanın da büyük önem taşıdığı.

KUTU ————-

AppStore’da çocuklar için uygulamalarda öne çıkanlar…

– Uygulamaların yüzde 60′ı ‘Eğitim’ (Education) kategorisinde yer alıyor ve bunların da neredeyse yarısı, yani yüzde 46,5′i aynı zamanda ‘Oyunlar’ (Games) kategorisinde de bulunuyor.

– iPad’e özel uygulamaların oranı yüzde 22′den fazla ve bu da diğer uygulamaların iki katından fazla.

– Uygulamaların yüzde 98’i, yani neredeyse tamamı ya İngilizce ya da İngilizce’ye çevrilebilir durumda.

– Apple, çocuklara ödevlerini yapmakta kolaylık olması için 2 bin 67 uygulama sunuyor. Google Play’de ise ödev uygulamalarının sayısı 924.

– Ücretli uygulamaların ortalama fiyatı 2.56 dolar, yani 2.30 avro.

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Üçlü işbirliği mobiliteyi destekleyecek

VMware, NVIDIA ve Google; VMworld 2014 konferansında, Google Chromebook ürünlerine yüksek performanslı sanal masaüstü ve iş istasyonu sınıfında grafikler sunmak...

Kapat