IPHaber

Güvenlik


E- kölelik dönemi!

Şubat 27, 2013 by admin in Güvenlik

İnternet korsanları elektronik postalar ile kullanıcıyı kontrol altına alıyor.
İnternet korsanlarının yeni hedefi e-ticaret ve bankacılık sektörü…
Hackerların, ağırlıklı olarak da DDos saldırılarını kullandığı uyarısı yapıldı.
20130227084136_internet2

 

 

 

 

 

 

 

YENİ SALDIRILAR ABD BANKALARINDA DENENDİ

Yeni saldırı yöntemlerinin geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde ABD bankalarında denendiği ve bazen 70 Gbps büyüklüğünde saldırı seviyelerine ulaşılarak internet hatlarının tıkandığı belirtilen raporda, siber korsanların, e-ticaret ve bankacılık sektörünü gözlerini kestirirken, insanları kandırmak için yeni sosyal mühendislik yöntemleri kullanıyor.

KÖLE BİLGİSAYARLAR

Siber korsanlar açısından DDos saldırları ”köle haline getirilen” ya da kullanıcısı kandırılarak yazılım yüklenmiş bilgisayar sayısı çok önemli.

Sayısı on binleri bulabilen köleleştirilmiş bilgisayarlar başarılı bir saldırı için önem teşkil ediyor. Böyle sistemlerin, ”kara pazar”larda birkaç bin dolara el değiştirdiği de biliniyor.

Korsanlar bilgisayara sızmak ve onu köleleştirmek için kullanıcıların kafasını karıştıracak elektronik postalar gönderiyor.

RESMİ KURUM ADIYLA GÖNDERİLEN MAİL’E DİKKAT

Bunlar arasında polisten, belediyeden ya da bankadan gönderilmiş gibi gözüken elektronik postalar da bulunuyor.

Söz konusu postanın eki açıldığı zaman, az yer kaplayan ve fark edilmesi her geçen gün zorlaşan bir yazılım kendisini yükleyerek o bilgisayarı korsanın siber ordusunun bir kölesi haline getiriyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Skype ve WhatsApp’in rakibi giderek güçleniyor

Skype’ın en büyük rakibi olarak beliren ve akıllı telefonlardan bedava mesaj atma ve arama yapma imkanı veren mobil uygulama Viber,...

Kapat