Düzeltme: TT utanç listesinde

0
30

“TT utanç listesinden çıkarıldı” başlıklı haberimizde dikkatlerden kaçan bir durum için düzeltme yazısı hazırladık. Zira haber içerisindeki açıklama da bir WiroFon çalışanına ait değil. Yazıyı kaleme alan Şenol Korkmaz’ın uyarısı ile aşağıda haber tekrar yayınlıyoruz. Şenol Beye’ tekrar teşekkür ederiz.

TT WiroFon yazılımında açık kaynak kodlu FFmpeg yazılımını kullanmış. Fakat WiroFon lisans bildiriminde yazılım yüzde yüz TT tarafından geliştirilmiştir ibaresi yer almakta. Açık kaynak kodlu yazılımlar bilindiği gibi GNU/GPL lisansı tarafından korunmaktadır ve bütün yazılımcıların kullanımına ve geliştirmesine açıktır. Bu nedenle FFmpeg TT’yi hala utanç listesine tutuyor. http://ffmpeg.org/shame.html

Aşağıda Wirofon Lisans sorunsalı hakkında Şenol Korkmaz’a ait değerlendirme bulunmaktadır.

Yukarıda anlatmış olduğum süreç sonunda kendine ait bir lisans sözleşmesi ile piyasaya sürülen Wirofon adlı yazılımın başka özgür yazılım lisanslarını da ihlal edip etmediği konusunu araştırmaya başladım. Basit bir araştırma sonucunda Wirofon yazılımının kullandığını düşündüğüm, özgür yazılım lisansına sahip teknolojilerin bir listesini çıkardım. Henüz Türk Telekom ve söz konusu özgür yazılımların yayıncıları ile bağlantı kurmadığım için aşağıda listesi bulunan özgür yazılımları sahip oldukları özgür yazılım lisansları dışında herhangi bir ticari lisans ile yayınlayıp yayınlamadıklarını bilemiyorum. Konu ile ilgilenenlere faydası olması bakımından Wirofon adlı yazılımın beraberinde dağıttığı özgür yazılımların listesini ve Wirofon programının çalıştırılabilir ikili kodu içerisinde rastladığım, bazı özgür yazılımlara ait olduğunu düşündüğüm karakter dizilerinin listesini ayrı ayrı sunacağım. Henüz hiçbir taraftan net bilgi almadığım için Wirofon adlı yazılımın aşağıda listesi bulunan lisansları ihlal ettiğini iddia etmiyorum fakat özgür yazılım lisansı ile dağıtılmayan bir uygulamada bu kadar çok özgür yazılım emaresi bulmanın da beni çok şaşırttığını belirtmeliyim. Sonuç olarak söz konusu yazılım ile ilgili bu duruma son noktayı, ya adı geçen yazılımların yayıncıları ya da açılması muhtemel davaların sonuçları koyacak.

Wirofon ile dağıtılan bazı yazılım kütüphaneleri
Kütüphane Dosya(lar) Lisans(lar)
Qt Toolkit QtCore4.dll , QtGui4.dll , QtNetwork4.dll , QtXml4.dll GNU/GPL yada Ticari http://doc.trolltech.com/4.4/licenses.html
OpenSSL Toolkit libeay32.dll , ssleay32.dll Çift özgür lisanslı http://www.openssl.org/source/license.html
libcurl owcurl.dll MIT/X Türevi http://curl.haxx.se/docs/copyright.html
Apache log4cxx log4cxx.dll Apache Lisansı http://www.apache.org/licenses/
Qt Toolkit Gif Plugin qgif4.dll , qgifd4.dll GNU/GPL yada Ticari http://doc.trolltech.com/4.4/licenses.html
Wirofon yazılımının çalıştırılabilir ikilik veri içeren dosyasında(wirofon.exe) bulunan, bazı özgür yazılımlara ait olduğunu düşündüğüm birtakım semboller.
Yazılım (yada kütüphane) Lisans(lar) Örnek sembol(karakter dizisi)
phApi – Vadim Lebedev GNU/GPL ph_msession_audio_stream_stop: stop mediastreamer phapi threading model part
eXosip – Aymeric Moizard GNU/GPL eXosip_get_localip IS DEPRECATED. Use eXosip_guess_localip!
oRTP – Simon Morlat GNU/LGPL rtp_session_set_scheduling_mode: Cannot use scheduled mode because the scheduler is not started.
Boost Boost Software License boost::thread_resource_error

Not : Yukarıda, tescil ettirilmiş bazı marka ve şirket isimleri bulunmaktadır. İlgili isimler ilgili kuruluşlara/şahıslara aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.