IPHaber

Genel


Duvar ören insansı robot HRP-5P

Ekim 2, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Japonya’nın başkenti Tokyo’da faaliyet gösteren ve bünyesinde 3 bine yakın çalışanı bulunan Advanced Industrial Science and Technology (AIST) geliştirdiği yeni insansı robotu tanıttı. HRP-5P adı verilen insansı robotun en büyük özelliği kuru duvar diye tabir edilen duvarları tek başına tüm taşıma ve montaj işlemlerini yaparak örebilmesi.

HRP-5P ölçüleri dikkete alıyor, objeleri anlayabiliyor ve yerlerinden hareket ettirerek farklı görevleri yerine getirebiliyor. Yayınlanan videoda ufak bir duvar parçasını ellerine alarak duvara monteleme işlemlerini de yapan insansı robot, bu alanda insan işçilere olan ihtiyacı bitirebilir gibi gözüküyor.

Robotun yaratıcıları, HRP-5P robotunun bir endüstri ve akademik işbirlik sonucunda ortaya çıktığını açıkladı. İnsansı robotların özellikle bina inşaat alanlarında, yine uçak ve gemi yapımı gibi büyük inşaların gerçekleştirildiği alanlarda nasıl performans göstereceğiyle ilgili araştırmalarda kullanıldığı belirtiliyor.

Robotların yakın gelecekte bu tarz işleri, insan işçilerden devralmasına kesin gözüyle bakılıyor. HRP-5P‘nin yayınlanan videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Windows 10’a robot işletim sistemi desteği geliyor

Robot endüstrisi her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Microsoft, 2025 yılında 500 milyar dolar büyüklüğünde bir endüstriye dönüşmesi...

Kapat