IPHaber

Mobil


Dünyanın neredeyse en pahalı mobil internet tarifesi bizde!

Ağustos 2, 2011 by admin in Mobil with 0 Comments

Aşağıda gördüğümüz tablo çeşitli dünya ülkelerinin mobil internet tarifelerini aktarıyor bizlere.

Android Tablet Fanatic sitesi tarafından hazırlanan tabloda ülkemiz yok gerçi ama tabii ki bu kıyaslama yapmamıza engel değil. Önce tabloya göz gezdirelim:

Dünyanın neredeyse en pahalı mobil internet tarifesi bizde! mobil int. ücretleri küresel

Gördüğümüz gibi 2GB’lık internet paketinin hangi ülkede ne kadara satıldığı baz olarak alınmış. Ağlar ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için ülkemizde kullanılan 3G’yi referans olarak kabul ediyoruz. Bu durumda da en pahalı iki ülke olan Amerika ve Nijerya bizim ilgi alanımız dışarısında kalıyor. Bununla birlikte Nijerya’da 3.5G kullanılması ilgimizi çekmiyor değil.

Üçüncü sırada 3G tabanlı G.Afrika Cumhuriyeti var. Operatörlerin 2GB’lık internet paketini 38 dolara sattığını görüyoruz. Hemen altında ise yuvarlak 30 dolar ile bir diğer 3G, Çin yer alıyor. Bizim tarifeler ise İngiltere ve Hindistan’dan az daha iyi. Malezya’yı saymıyoruz çünkü onlar 4G. Gerçi bizim gibi 3G kullanan Hindistan, G. Afrika ve Avustaralya hariç, kalan ülkelerin hepsinin interneti bizden daha hızlı.

Bizim operatörlerimize bakalım:

Dünyanın neredeyse en pahalı mobil internet tarifesi bizde! ScreenShot0011

Gerçi 2GB’lık paketi yok bizimkilerin ama yukarıdaki tarife ücretlerinden hareketle bir orantı kursak tahminen 33 TL eder yani 20 dolar.

Tabii dünyanın az gelişmiş ülkelerinde fiyatların ne seviyede seyrettiği belli değil ancak bizi ilgilendiren az gelişmiş ülkeler de olmamalı neticede. Tabloda yer alan ülkeler referans kabul edilecekler listesi için yeter de artar bile çünkü.

‘Eh fark çok da fazla değilmiş’ diyenlere gelsin:

Sadece yukarıdaki ülkelerin tarife fiyatlarını baz alıp bizle karşılaştırmak yetersiz ve hatta yersiz olur. Örneğin Avustralya’da fiyat bizden daha ucuz (28 dolar olsa gerek) ama onlarda kişi başına düşen yıllık gelir 38,510 dolarken bizde 13,500 dolar. (veriler 2009’un) Bizden az daha pahalı tarifeye sahip olan İngiltere’de (23 dolar) kişi başına düşen yıllık gelirse 35.860 dolar. Haliyle bu hesapla onların internete ayırabilecekleri bütçe en basit ifadeyle bizde 3 kat daha fazla.

Dünyanın neredeyse en pahalı mobil internet tarifesi bizde! ScreenShot0021

Özetle tüm koşulları göz önüne alıp değerlendirdiğimizde dünyanın en pahalı (mobil) internet ücretlerinden birisini kullandığımızı görüyoruz.

http://www.pclabs.com.tr/2011/08/01/dunyanin-neredeyse-en-pahali-mobil-internet-tarifesi-bizde/

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Turk Telekom Mobile: Türk Telekom ve Avea Almanya pazarına giriyor

Turkcell’in Turkcell Europe ile Almanya mobil pazarına girmesinin ardından Türk Telekom ve Avea da Almanya’da hem mobil hem de sabit...

Kapat