IPHaber

Mobil


Dünyada 5 milyar mobil hat bulunuyor

Temmuz 16, 2010 by admin in Mobil, Telekom with 0 Comments

Mobil ağlar için altyapı desteği sunan en büyük şirketlerden bir tanesi olan Ericsson’un açıkladığı son rakamlara bakılırsa, dünyada 8 Temmuz Çarşamba günü beş milyar cep telefonu hattı barajı geride bırakılmış. Burada aslan payını kapan ülkeler ise gelişmekte olan pazara sahip Çin ve Hindistan.

2009′da yaklaşık 360 milyon mobil genişbant erişimine (3G ve üzeri) sahip abonenin olduğu tespit edilirken bu rakamın 2015′te 3.4 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Ericsson 2000 yılında 720 milyon mobil hattın olduğuna dikkat çekerken, 2007′de bu sayının 2.7 milyara çıktığını da notlarına eklemiş. Özellikle son 2-3 yıldır mobil hatlar açısından yükselişin daha da arttığını görüyoruz.

Ericsson’un açıkladığı rakamlar bir yandan mobil operatörlere altyapı için daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini gösterirken bir diğer yandan da mobil pazarın ne kadar büyük bir potansiyel barındırdığını ortaya koyuyor.

Alıntı: teknoblog

İlgili – Engadget: Basın Bülteni

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook, Messenger Outlook'a girdi

Microsoft, "e-posta + sosyal ağ" odaklı yeni bir harmana gitti. İlk bakışta oldukça etkileyici duruyor. İş arasında kesintisiz zevk! Yazılım...

Kapat