IPHaber
Son Yazılar

Genel


Dünya'da 230 Wimax Operatörü Hizmet Veriyor

Haziran 28, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Hali hazırda dünya çapında 230 operatörün hizmet verdiği, yeni yapılacak yatırımlar ile beraber beş senelik periyotta 300 milyon abonenin hedeflendiği bir pazar oluşmaktayken, Türkiye telekomünikasyon sektörümüz, 2006 yılından bu yana Wimax için yetkilendirme ve frekans ihalesini bekliyor.

Wimaxforum’un düzenli olarak gerçekleştirdiği yıllık kongrelerinden biri, Geçtiğimiz 16 – 19 Haziran tarihleri arasında Amsterdam RAI Kongre merkezinde yapıldı. İlk bakışta forum’un düzenlediği ve Superonline olarak katılım sağladığımız diğer benzer etkinlikler gibi görünse de gerek Mobil Wimax sertifikası almış ürünlerin lansmanları, gerekse hizmet açılışını kongre ile başlatan Hollanda’nın ilk Mobil Wimax servis sağlayıcısı Worldmax’in yaptığı görsel şov oldukça ilginç ve heyecan vericiydi.

Dünyanın genişbant penetrasyonunun en yüksek olduğu ülkesinde, Wimax yatırımı yapma cesaretini nereden aldıklarını anlatan ve altyapı kurulumu sırasında kazandıkları tecrübeyi açık şekilde paylaşan Worldmax’in CTO’su Keimpe Algra, yaptığı sunumda kurulum ve işletim maliyeti diğer mobil genişbant teknolojilerine nazaran oldukça düşük olan Wimax’in sahip olduğu mobilite yeteneği ile ciddi bir pazar payına kısa sürede ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Diğer yandan kongrenin fuar bölümünde stand açan Motorola, Alvarion, Nokia-Siemens, Alcatel-Lucent gibi üreticiler dikkatleri özellikle ürettikleri son kullanıcı ürünlerine çekmek için yarıştılar.

Mobil wimax çipli dizüstü bilgisayarlar, USB aparatlar, PCMCIA kartlar, UMPC’ler son kullanıcılara sunulabilecek alternatiflerin zenginliğini gözler önüne sererken bir diğer dikkat çeken unsur da üreticilerin artık büyük ölçüde Mobil Wimax 802.16e tabanlı ürünlere yönelmiş olmasıydı. Bununla beraber, Mobil Wimax standardı ile üretim yapan firmaların birçoğunun 2.3-2.5 ve 3.5 Ghz. frekans desteğini aynı baz istasyonu ve son kullanıcı terminali üzerinde sağlamaları, yatırım yapmayı düşünen operatörlere de önemli ölçüde esneklik sağlıyor gibi gözükmekte.

Kongre sırasında forum’da tartışılan en önemli konulardan birisi de LTE ve Wimax arasında önümüzdeki dönemde yaşanacak rekabetin ne olacağıydı. LTE’den evrimleşme sürecinde 2 ile 3 yıl önde bulunan Wimax’in 802.16m ile beraber gigabit seviyelerinde bandgenişliği destekleyebileceği daha da önemlisi 802.16e standardında çalışan cihazların 802.16m’e geçişte uyum sorunu yaşamamasına yönelik çalışmaların başlatılması için ilke kararırın da bu kongre de alınmış olması öne çıkan önemli hususlardan birisiydi.

Hali hazırda dünya çapında 230 operatörün hizmet verdiği, yeni yapılacak yatırımlar ile beraber beş senelik periyotta 300 milyon abonenin hedeflendiği bir pazar oluşmaktayken bilindiği üzere ülke telekomünikasyon sektörümüz, 2006 yılından bu yana Wimax için yetkilendirme ve frekans ihalesini beklemekte. Özellikle düşük yatırım gereksinimleri ile serbestleşmeye yönelik adım atmış ve gelişen ülke pazarlarındaki yeni oyuncuların en çok tercih ettiği altyapı teknolojisi olan Wimax, umuyoruz ki ülkemizde de yakın gelecekte internetin yaygınlaştırılması ve bilgi toplumu olma yolunda kullanabileceğimiz en önemli teknolojilerden biri olabilecektir.

Alıntı:http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=21290

Tagged

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat