IPHaber

Telekom


Dubai’deki ITU Konferansında Çoğunluk İnternet Regülasyonuna Destek Veriyor

Aralık 14, 2012 by admin in Telekom

Dubai’de düzenlenmekte olan Uluslar arası Telekomünikasyon Birliği (ITU) zirvesinde sona yaklaşılıyor. Toplantılar tüm hızıyla sürerken dün gece internet düzenlemeleri konusunda yine hareketli saatler yaşandı. ABD ve Kanada’nın başını çektiği bir grubun bu toplantıda internetin tartışma dışı bırakılması talebine karşın, resmi olmayan bir oylama neticesinde ITU genel kurulunun büyük bir çoğunluğu internet tartışmalarının Dubai’deki toplantıda bir çözüme ulaştırılmasını kabul etti. Böylece ITU aracılığıyla BM’nin internet regülasyonları konusunda aktif bir rol oynamasa da danışmanlık sıfatıyla dominant bir rol üstlenmesinin önü açıldı.

Dubai’de düzenlenmekte olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) zirvesinde sona yaklaşılıyor. Toplantılar tüm hızıyla sürerken dün gece internet düzenlemeleri konusunda yine hareketli saatler yaşandı. ABD ve Kanada’nın başını çektiği bir grubun bu toplantıda internetin tartışma dışı bırakılması talebine karşın, resmi olmayan bir oylama neticesinde ITU genel kurulunun büyük bir çoğunluğu internet tartışmalarının Dubai’deki toplantıda bir çözüme ulaştırılmasını kabul etti. Böylece ITU aracılığıyla BM’nin internet regülasyonları konusunda aktif bir rol oynamasa da danışmanlık sıfatıyla dominant bir rol üstlenmesinin önü açıldı.

Dubai’deki ITU konferansında yoğun çalışma süreci devam ediyor ve dün gece yerel saatle 01.00 sularında oturumlar sonlandırılırken ilginç bir gelişme yaşandı. 11 Aralık’ta son hali verilen Uluslar arası Telekomünikasyon Regülasyonları (ITR) taslağında yer alan internet maddeleri tartışılırken, yine bir uzlaşma sağlanamadı. ABD, ITR taslağında yer alan internetle ilgili maddelerin yanı sıra referansların da 2014 ve 2015’te yapılacak WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi) forumlarında tartışılması gerektiğini, zira uzlaşı sağlanamayan bu maddeler üzerinde zaman harcamaktansa son derece önemli diğer regülasyonları (fiyatlandırmalar, trafik sonlandırma ve değişim politikaları gibi) tartışmaları gerektiğini açıkladı. Kanada ve Finlandiya gibi ülkeler de ABD’ye destek oldular.

Bu gelişme üzerine, ITU Genel Sekreteri söz alarak son derece etkileyici bir konuşma gerçekleştirdi. Genel Sekreter Hamadoun Toure, üzerinde tartışılan taslak metnin uzun ve yorucu çabalar sonucunda oluşturulduğunu ve birçok ülkenin bu taslak oluşturulurken çeşitli tavizlerde bulunduğunu söyledi. Toure, taslak metnin batılı ülkelere istedikleri regülasyonların pek çoğunu sağladığını ve şimdi taslak metinden madde çıkartıp ekleme yapmaya kalkışılırsa tüm uzlaşı sürecinin riske atılacağını açıkladı. Toure internet hakkında da net konuştu ve şu ifadeleri kullandı:

“Lütfen akılcı düşünelim, bu taslak metninen genişbantla ilgili bazı referanslar eklersek bu kimseye zarar vermeyecektir. Bu taslakta yer alması önerilen referanslar, zaten ITU organlarınca daha önce değişik tekstlerde ve dökümanlarda onaylanmış maddelerdir. İstirham ediyorum, bu toplantıda Internet sözcüğünü bile kullanamayacağımız gibi bir düşünceye kapılmayın. ITU’da “internet” sözcüğünü pek ala telaffuz edebiliriz zira biz telekom altyapıları üzerine çalışmalar yürütüyoruz ve internet de bu platformlar üzerinde çalışmakta. İnternet sözcüğünü ITU toplantısında telaffuz etmek tabu değildir ve olmamalıdır.

Telekomünikasyon ve internet sözcükleri bir arada kullanılması gereken sözcüklerdir. Bu son derece açık. ITU’da internetten bahsetmek bir suçmuş gibi görülmemelidir. Aynı şey, internet üzerine çalışmalar yapan kurullarda telekomünikasyon sözcüğünün telaffuz için de geçerlidir. O organlarda yer alan kişilerin bazıları ITU delegeleridir ve şu anda bu toplantı salonunda da aramızda bulunmaktadırlar. Dolayısıyla lütfen birbiriyle ortak çalışmalar da yürüten bu kurullar arasında yapay ve gereksiz bir kavga ortamı yaratmayı bırakalım.”

ITU Genel Sekreteri bu sözlerin ardından, taslak metne bir ilave yapılmasını ve “ITU’nun birden fazla hissedara sahip bir İnternet modelinin sağlanmasında aktif ve yapıcı bir danışmanlık rolüne sahip olduğunu” ibaresinin metne eklenmesini talep etti. Toure’nin bu çıkışı, konferans salonunda büyük bir alkış aldı ve pek çok ülke delegesi Toure’ye katıldıklarını açıkladılar. Toure’ye tek karşı çıkan ABD oldu.

ITU Genel Kurul başkanı ise saatin geç olduğunu ve konferansa bir sonraki güne kadar ara vereceklerini açıklayarak toplantı salonunun nabzını tutmak istediğini söyledi ve delegelerden Toure’nin önerisiyle birlikte taslak metne kimlerin karşı çıkıp kimlerin katıldıklarını el kaldırarak açıklamalarını istedi. Neticede büyük bir çoğunluk katıldıklarını açıkladılar. Ancak bu resmi bir oylama niteliği taşımamakta zira bazı delegeler el kaldırdıktan hemen sonra söz alarak bunun resmi bir oylama olması halinde farklı şekilde davranabileceklerini açıkladılar. Dubai’deki ITU konferansı yarın sona erecek ve toplantı sonuçlandığında IRT metninin nasıl olacağı merakla beklenmekte.

Önceki yazıyı okuyun:
Windows başaracak mı?

iOS, Android ve Windows'un bugünkü durumlarını biliyoruz. Peki ama 2016'da neler değişecek? Microsoft CEO'su görevini yürüten Steve Ballmer, Windows Phone işletim sistemlerine sahip olan cihazların geçen yıla oranla dört kat daha fazla...

Kapat