IPHaber

Genel


Dubai’de dev iPad’e benzeyen teknolojik bir bina inşa ediliyor

Mayıs 18, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Dubai'de dev iPad'e benzeyen teknolojik bir bina inşa ediliyor

Gelişen ve ilerleyen teknolojiyle birlikte şehirler de kendini yenilemeye ve teknolojiyi odaklarına almaya devam ediyorlar. Bunun en büyük örneklerinden biri olarak Dubai‘yi gösterirsek yanılmamış oluruz. 20-30 yıllık gelişme döneminde, teknolojiyi mimariye entegre eden Dubai’de şimdi de yeni bir bina inşa ediliyor.

Hong Kong menşeili mimar James Law tarafından hayata geçirilecek olan proje, tıpkı dev bir iPad‘e benziyor. Üstelik binanın teknolojik özellikleri sadece bu benzerlikle sınırlı kalmıyor. The Pad adı verilen proje o kadar fazla teknolojik özellikle donatılmış ki birçok kişi tarafından “Iron Man’in zırhı” olarak adlandırılıyor. Teknoloji sayesinde mimarinin çok ötesine geçen çok fonksiyonlu binada neler olduğundan bahsedelim.

Zaha Hadid ve Norman Foster gibi ünlü mimarlık firmalarının katıldığı bir yarışmadan birinci olarak çıkan tasarımın en önemli özelliklerinden biri tüm dairelerinin iReality adı verilen sanal gerçeklik duvarları içeriyor olması. iReality özelliği ile konut sahipleri aileleri ve arkadaşlarıyla duvardan görüntülü olarak konuşabilecekler. Bu dairelerde konut sahiplerinin sağlıklarını analiz edip raporlayan banyolar da bulunuyor. Hatta ilerleyen dönemde bir mobil uygulama ile dairelere birçok özellik eklenebileceği de söylentiler arasında.

Binanın 6 buçuk derecelik bir açıyla eğik bir şekilde inşa edildiğini de belirtelim. Dairelerin duvarlarındaki ışıklar, konut sahiplerinin ruh hallerine göre şekillendirilebilecek. Örneğin; kapı zili çaldığında yeşil, telefon çaldığında kırmızı olarak yanabilecek ve bu daha da çoğaltılacak. Daire sahipleri akıllı telefonlarından evin güvenliğini ve ısınmasını takip edebilecekler.

Normal şartlar altında 2010 yılında tamamlanması planlanan The Pad‘in yeni tamamlanma tarihi ise bu yılın sonu olarak açıklandı.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Herkese açık Instragram gönderileri, direkt olarak hikayelerde paylaşılabilecek

Son dönemde birçok sosyal medya platformu arasında en tercih edilenlerden olmayı başaran Instagram, her geçen gün kendini yenilemeye devam ediyor....

Kapat