IPHaber

Genel


Dokunmatik Ekranlar Günlük Hayatımızda Daha Fazla Yer Almaya Hazırlanıyor

Kasım 18, 2015 by admin in Genel with 0 Comments

Tuşlu telefonlardan dokunmatik ekranlı telefonlara, standart ve ergonomik tasarımlı klavyelerden sanal dokunmatik klavyelere geçiş devam ederken, bir taraftan geliştirilen yeni yazılımlarla günlük hayatımızda gittikçe daha fazla ekrana dokunmaya başladık. Hastanelerden, restoranlara, alışveriş merkezlerinden, perakende mağazalara kadar pek çok yerde karşımıza çıkan dokunmatik ekranların gerisinde yüksek teknoloji, dayanıklılık ve hız var.

Mobit Bilişim Teknolojik Hizmetler Direktörü Bahattin Alcan “Üretilen dokunmatik cihazların en yaygın şekli akıllı telefonlarla hepimizin cebine girdi. Sektördeki tüm üreticiler bu teknolojiyi ürettikleri cihazlarda kullandılar. Tabletlerin hayatımıza klavyesiz girmesi, akıllı telefon teknolojisinin gelişmesi sayesinde oldu.

Ardından taşınabilir bilgisayarlarda da aynı teknolojinin kullanılması, hem tablet hem de Laptop diye adlandırılan taşınabilir bilgisayarların, üreticiler tarafından kullanıcıların hizmetine sunulmasını hızlandırdı. Taşınabilir ve Mobil cihazlarda dokunmatik ekranlı klavyesiz cihazların üretilmesi kullanıcılar tarafından çok sevilince üreticiler, masa üstünde klavye, mouse, monitör, bilgisayar kasası ve bunların birbirine bağlanmasını sağlayan kablolardan kullanıcıları kurtarmak için yeni nesil dokunmatik bilgisayarların üretimine ağırlık verdi. Bu bilgisayarlar elektrik tasarrufu sağladıkları gibi mobil cihazlardan gelen kullanım alışkanlığından dolayı nerdeyse kullanıcı dostu cihazlar oldu.” dedi. Alcan konudaki teknolojinin hedeflerini de şöyle özetledi: “Teknoloji ilerledikçe dokunmatik ekranlar da daha popülerleşiyor. Bu eğilim artarak devam edecek. Günlük hayatımızda daha fazla yer bulacak. Günümüzde teknolojik cihaz üreticileri dokunmatik teknolojide üç temel sistemden birini kullanıyor. Son dönemde dördüncüsü diyebileceğimiz infrared teknolojisi ile de dokunmatik teknolojik cihazların üretimini yapıyorlar. Dokunmatik cihaz üreticilerinden biri olan Hanasis firması, ürettiği dokunmatik bilgisayarlarda teknolojiyi bir adım öteye taşıyarak endüstriyel dokunmatik bilgisayarlar üretmeye başladı. Kullanılan ortamın tozlu olması ya da sıvıya maruz kalması cihazın çalışmasına engel teşkil etmiyor. Özellikle son kullanıcının aktif kullanımına sunulan, açık havada, hastanede, iş yerlerinde, toplu yaşam alanlarında dayanıklılık ön plana çıkıyor…”

Dayanıklılık arttıkça kullanım alanı genişliyor…

Dokunmatik ekranlardaki temel sıkıntılardan biri hassasiyetti. Firmalar bu konuda kendilerini geliştirmeyi sürdürüyor. Böylece bu cihazların kullanım alanı da artacak diyen Alcan “Bu cihazların dayanıklı olması çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılacağının sinyallerini veriyor. Sağlık sektöründe hasta kabullerde, perakende mağazalarda yeni nesil yazarkasalar ile entegre çalıştırılacak kasa sistemlerinde, bazı kamu kurumlarında karşılama ve bilgilendirme kisoklarında, eğitim sektöründe akıllı tahta ve akıllı kürsülerde, üretim sektöründe iş istasyonlarında bu cihazların yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu durum önümüzdeki yıllarda hızla artacak ve yaygınlaşacak. Müşterilerine, danışanlarına dokunmatik ekranla bilgi veren, tercih imkanı sunan ve geri bildirim alan firmalar, rakipleri karşısında bir adım öne geçecek. Firmaların rekabet alanlarından biri de teknolojiyi nasıl kullandıkları ve bu teknoloji ile müşterilerinin hayatlarını, alışveriş ya da bilgi alma süreçlerini nasıl kolaylaştırdıkları olacak.” şeklinde konuştu.

Mobit Bilişim A.Ş.

1998 yılında kurulan Mobit Bilişim A.Ş, başta mobil sistemler olmak üzere; sunum sistemleri, tablet PC çözümleri, enerji depolama sistemleri ve kurumsal yazılım & iş çözümleri alanlarında faaliyet göstermektedir. 16 yıllık OT/VT , 8 Yıl Enerji ve Sunum Sistemleri alanında tecrübeye sahiptir. Bünyesinde Yazılım, Ar-Ge ve Üretim departmanları faaliyet göstermektedir. Sunduğu donanım ve yazılım çözümleri Mısır, Tunus, Fas gibi ülkelerde kullanılmaktadır. Azerbaycan ve Gürcistan’a ihracat yapılmaktadır. Mobit Bilişim bir Tente Global kuruluşudur.

The post Dokunmatik Ekranlar Günlük Hayatımızda Daha Fazla Yer Almaya Hazırlanıyor appeared first on ITNetwork.

Source:: itnetwork

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kadın Girişimciler E-Ticarete Erkeklerden Önce Giriyor

E-ticaret yazılımları alanında Türkiye'de lider konumda olan IdeaSoft, Global Girişimcilik Haftası kapsamında 2015'in başından bugüne kadar e-ticarete atılan girişimciler üzerinde...

Kapat