IPHaber

Telekom


DNS güvenliği 7 kişinin elinde

Temmuz 29, 2010 by admin in Telekom, Veri Merkezleri with 0 Comments

İnternet sitelerini ve e-posta adreslerini dolandırıcılıktan korumak için kurulan yüksek teknolojili şifreleme anahtarı kullanan DNSSEC (domain adı sistem güvenliği) sisteminin bu aydan itibaren interneti daha güvenli hale getirmesi bekleniyor. Yeni onlin güvenlik sistemi olan DNSSEC uluslararası bir anlaşmayla kuruldu.

Yeni sistem, internet kullanıcılarının korsan siteler yerine gerçek sitelere ulaşmasını temin edecek. Bugün internet trafiğinin yüzde 8’i hileli ve bu anlaşmanın internet güvenliğini yükseltmede büyük bir ilerleme yapması bekleniyor. Bu sistemin anahtarı da dünyada yedi kişiye emanet edildi. Küresel ağın omurgasını oluşturan DNSSEC sisteminin bir saldırı veya benzeri bir durumda zarar görmesi durumunda, anahtar bulunan yedi kişiden en az beşinin ABD’deki merkezde toplanıp interneti yeniden başlatması gerekecek. Anahtar sahipleri, ABD, İngiltere, Burkina Faso, Trinidad ve Tobago, Kanada, Çin ve Çek Cumhuriyeti vatandaşı. Felaket durumunda en az beş kişi gerekiyor çünkü akıllı kartların her biri işleri yoluna koymak için gerekli kurtarma anahtarını bulunduruyor. Bu da tek bir insanın bütün gücü elinde bulundurmamasını sağlıyor. Baht Innovation Centre’nın direktörü Paul Kane de, internetin geleceğini korumak için seçilen insanlar arasında.

Tagged

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Yalın ADSL çıktı, pahalı çıktı

Yalın ADSL olarak tanımlanan ve sabit hat zorunluluğunun kaldırılarak sadece ADSL hizmeti almaya olanak tanıyan uygulamada, verilen tekliflerin değerlendirilmesi süreci...

Kapat