IPHaber

Telekom


Dış politikayı sarsan Wikileaks sunucularını değiştirmek zorunda kaldı

Aralık 1, 2010 by admin in Telekom, Veri Merkezleri with 0 Comments

Wikileaks ABD’ye ait yığınla gizli dokümanı yayınlarken maruz kaldığı saldırı sonucunda sunucularını taşıdı.

Önce olayı açıklayalım. Wikileaks, kamuya açık olmayan ama bir şekilde sızdırılmış önemli dokümanları yayınlayan bir yayın oluşumu. Wikileaks’te örneğin (ve özellikle) ABD’ye ait “gizli” ibareli dokümanları görebiliyorsunuz. Elbette hükümetlerin işine gelmiyor.

Wikileaks ABD’ye ait “gizli” ibareli binlerce sızdırılmış dokümanı yayınlamaya başladı. Başlamasıyla birlikte ABD hükümetinin yergilerinin (ve ince tehditlerinin) yanında bireylerden saldırı da aldı. Kendisini “Jester” olarak adlandıran saldırgandan bahsediyoruz. Jester adlı saldırgan daha önce İslami “Cihad yanlısı” sitelere saldırılarıyla da biliniyordu. Jester -kendi anlatımıyla- eski bir asker ve Afganistan gibi yerlerde görev yapmış.

Jester Wikileaks’e yapılan DoS saldırılarını üstlendi. Saldırgan, Wikileaks’in dokümanları yayınlamasının, ABD için yaşam kaybı, değerli varlıkların zarar görmesi gibi etkileri olacağından dolayı saldırı gibi bir tepki verdiğini söylüyor. Jester bu konuyu Twitter hesabından da duyurdu (Twitter hesabını leetspeak olarak kullanıyor 🙂 ). Daha fazla detay isteyene: Rusya kökenli bir e-posta kullanıyor. 🙂

Yapılan IP takipleri Wikileaks’in ABD ve İrlanda’daki Amazon sunucularına taşındığını gösteriyor. F-Secure’dan Mikko Hypponen’a göre Wikileaks (konuştuğu sırada) son 12 saatte iki kere barındırma sunucularını değiştirmiş. Gidilen yer Amazon’un bulutu anlaşılan. Ancak sızdırılan mesajlar şu anda hala eskisi gibi Fransa’daki bir sunucudan sağlanıyor.

Pclabs

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Torrent film indirmek dışında da işe yarar

Torrent ile sadece peer to peer paylaşım yaparak yasadışı film, müzik ve program indirmek dışında daha yararlı işler için de...

Kapat