IPHaber
Son Yazılar

Genel


Digiturk IPTV

Nisan 20, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Yıllardır internet ve mobil servislerinde içeriğin ne kadar önemli olduğunu yazıp çiziyoruz.

Yurtdışındaki örneklere baktığımızda güçlü yerel içeriğin her zaman servisleri başarıya götürdüğünü görüyoruz.

Eylül ayında IPTV hizmetine başlayacak olan Türk Telekom şirketlerinden TTNET’de, şu günlerde içerik için hummalı bir çalışma yapıyor.

TTNET, IPTV’yi cazip kılmak için kullanıcıların karşısına güçlü bir içerik ile çıkmak istiyor. Dolayısıyla ellerinde Türk kullanıcısına hitap eden iyi içeriğe sahip TV kanallarının ve platformların kapısını çalmaya başladı.

Duyduğuma göre geçtiğimiz günlerde TTNET yönetimi uydu platformu Digiturk’e de bir teklif sunmuş. İçinde sporunda olduğu karma bir Digiturk içeriğini IPTV platformuna koymayı önermiş. Digiturk ise bu teklife cevap olarak “bir tek ben içerik sağlayıcısı olacaksam evet” yanıtını vermiş.

Yani Digiturk yönetimi, koskoca IPTV platformunun tüm içeriklerini sadece Digiturk’ten sağlanması koşulunu koymuşlar. Bir TRT içeriği olmayacak… Bir D-Smart, Hürriyet, NTV veya DÜNYA yayını olmayacak…Sadece Digiturk…

Haliyle TTNET, IPTV’nin özelliklerine ve kullanım alışkanlarına tamamen ters olan bu dayatmayı kabul etmemiş. Zaten kabul etseydi kanımca platformun adının da “Digiturk IPTV” koyulması yönünde baskı yapabilirlerdi.

Sırf futbol yayın hakları elinde olduğu için böyle davranan Digiturk, kendisine rakip oluşumları da kabullenemiyor. Belki IPTV sayesinde kendi sloganları olan “Canınız o anda ne isterse onu gösteren TV” gerçeğe dönüşeceğinden paniklemiş de olabilirler.

Çünkü IPTV sayesinde, uydu yayınlarının karşısındaki pasif izleyici modundan çıkarak daha aktif ve etkileşimli bir TV deneyimine kavuşacağız. Yani canımız komedi filmi izlemek istediğinde komedi kanalını açıp mevcut yayın akışındaki filmi ortasından yakalama derdimiz bitecek. IPTV ile komedi filmler listesini açıp arasından kendi istediğimizi, zamana bağlı olmaksızın başlatabileceğiz.

IPTV’nin Türkiye’de zirve yapacağı noktanın bir şekilde maçları bu platform üzerinden yayınlamak olduğu aşikar. Şimdiden 2010 mayıs ayında ihalesi yapılacak olan Turkcell Süper Lig maçlarının yayın haklarını kimin alacağını tahmin etmek zor.

Ama Türk Telekom’un tüm grup şirketleri ile ortak hareket ederek bu işi sonuna kadar kovalayacağına inanıyorum. Zaten futbol maçlarının haricindeki içeriği zor da olsa bulmak mümkün. Geçtiğimiz günlerde Vestel tarafından tanıtımı yapılan Otel TV’lerdeki içerik bunun en güzel örneklerinden. Vestel, en yeni vizyon filmlerden tutun da dünyadaki birçok ülkenin yerel TV kanalına kadar birçok içeriğin anlaşmasını kendisi yaptı.

Özetle IPTV’ye “sadece ben” diyerek içerik vermeyen Digiturk orta vadede üzülen taraf olacak. Kazanan ise, dayatma tek bir içeriğe mahkum edilmeyen biz son kullanıcılar olacağız.

Engin Gedik
http://www.computerworld.com.tr/icinde-sadece-digiturk-olan-iptv-blog_2966.html

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat