IPHaber

ISP


Digitürk Google Aleyhine 2 Milyon TL'lik Zarar Davası Açtı

Aralık 6, 2010 by admin in ISP, Telekom with 0 Comments

Google üzerindeki Blogspot ve Blogger servisinden faydalanarak kurdukları bloglarda, Digiturk’ün telif haklarını ihlal ederek Lig TV yayınları veren siteleri, Digiturk mahkeme kararı ile yine kapattırdı. Kapatılan sitelerle aynı IP‘ler üzerinden servis veren diğer bloglar ve Google servisleri de yine erişilmez durumda.

Digiturk Google Apps engellendiği ya da “Blog’ları kapatacağına, ihlali yapan siteyi kapattırsa” diye eleştiriliyor, bu nedenle Digiturk yetkililerine durumu sorduk. Verilen cevap ilginçti.

Digitürk yetkilileri, sadece belli bir siteyi kapatma ya da Google Apps’si kapattirmama önerisini akıl edebilme yeteneğine sahip olan kişilerin, uygulamayı bu şekilde yapmayı Digitürk’ün düşünemediğini sanmalarını anlamakta güçlük çektiklerine dikkat çektikten sonra, bu türlü bir mahkeme kararının alınabilmesi için öncelikle ihlali yapan sitenin ve bu siteye servis verenin, teyidi kabil bir şekilde resmi şekilde uyarılmasını ve ihlalin kaldırılması için 3 gün beklenmesi gerektiğini ve ancak bu durumların belgelenmesinden sonra mahkemenin talebi dikkate aldığını hatırlattılar.

Mahkemenin belirlediği bilirkişinin sakıncalı içeriğin veya sitenin IP’sini ve ismini teyid etmesinden sonra, mahkeme bu siteye erişimin kesilmesine karar veriyor. Daha sonra mahkeme bu kararı, uygulama yapılması için, internet servis sağlayıcılarına gönderiyor ve ondan sonra uygulama başlıyor.

Digitürk yetkilileri Türk Telekom veya diğer internet servisi sağlayıcılarının, Google Blogger veya Blogspot.com altındaki herhangi tek bir sayfayı kapatmaktan kaçındıklarını, bu tür bir uygulama yapmayı tercih etmediklerini, sakıncalı içeriğin bulunduğu sitenin IP’sini kapattıklarını, aksi takdirde trafiğin teknik olarak yavaşlayabileceği ve başka sorunlar yaşanabileceğini belirttiler. Böyle olunca da, bu IP’den hizmet aldığı için başka sitelerin de etkilendiğini not ediliyor.

Digitürk yetkilileri, bu teknik açıklamadan sonra, erişilemeyen diğer site ve Blogların yaşadığı sıkıntının sorumlusunun, bu nedenle hukuken tamamen Google olduğunu belirttiler.

Digitürk, Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarının, internetin yavaşlamaması gibi teknik ve idari nedenlerle, sadece çocuk pornosu sitelerini filtre etmek sureti ile kapattıklarını, diğer kapatma kararlarının hepsinin IP üzerinden uygulandığını hatırlattı.

Google Türkiye’den gelen taleplere Özen Göstermiyor

Tekel olan firmalardan hoşlanılmamasının temelinde bu firmaların büyüdükçe ve tekel durumları güçlendikçe, hak-hukuk tanımaz şekilde davranmaya başlamaları yer alıyor. Daha önce de belirtmiştik, bu firmalardan birisi Google gibi gözüküyor.

Çünkü şirketin Türkiye’den gelen taleplere karşı çok hassas olmadığı görülüyor. Bunu YouTube olayında da görmüştük. Türkiye’nin taleplerine “kendileri tarafından suç olmadığı” cevabı ile red cevabı verilmişti. Youtube’un tekrar açılması ise ancak Türk tarafının belli bir çözüm bulması sonrası mümkün oldu. Google ise, “nasılsa kullanıcılar tepki gösterir, bu tepki ile açılır” düşüncesi içinde olduğu görülüyor.

Nitekim Digitürk de, telif hakkı taleplerinin Google tarafından dikkate alınmadığını düşünüyor. Bu nedenle de, “telif hakları” çerçevesindeki taleplerine Google’dan gelen cevap üzerine, firmayı dava etti.

Blogspot üzerinde açılan bloglarda, Lig TV yayınlarının yer alması DMCA (Digital Telif Hakları kanunu) kapsamında Google yetkililerine başvuran Digitürk, kanuni süre içinde telif hakkı ihlali olduğu iddia edilen siteler yayından kaldırılmayınca, şirketi Türkiye’de temsil eden avukat Gönenç Gürkaynak’a ve Google Türkiye temsilciliğine noter yoluyla ihtar çekti.

Digitürk, daha sonra da Blogspot üzerindeki sitelere ait IP’lerin engellenmesi için mahkemeye başvurdu. Bu çerçevede 79 IP’nin engellendiği ancak Google’un mahkeme kararı ile erişimi engellenen bu IP’lere erişim sağlamak üzere değiştirdiği belirtiliyor. Digiturk bu konuda :


    Daha önce yaşanan ve benzer bir kararın uygulandığı olayda, Google ihlali yapan blog’un kapatıldığını beyan etmiş, buna karşın  ertesi gün söz konusu blogun hala açık olduğu mahkeme kanalı ile tespit edilmişti.. Bu davranış şekli ciddiyetsizlikten de öte en hafif değerlendirme ile yetkili mahkemeye gerçek dışı beyanda bulunarak, mahkemeyi aldatmaya yönelik bir davranış şeklinde tanımlanabilir kanaatındeyiz. Mahkemeye karşı bile bu tutum içerisinde olan Google’un bu tavrını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

diyor. Digitürk haziran ayında da Blogspot için benzer bir engelleme yapmıştı. O zaman bloklanan IP’lerden etkilenen Mail-Takvim, tercüme gibi uygulamaları kullanamadıkları nedeniyle, Digitürk aleyhine dava açacağını söyleyen bazı kişilerle ilgili haberler yine mahkeme kararı ile kaldırtılmıştı. Digitürk bu konuda şunu belirtmişti :


    Yeterli donanıma ve bu konudaki özel bilgiye sahip olmadıkları halde, haksız ve hatalı varsayımlarına dayanarak Digiturk’ü alenen eleştiren, demeçler veren bununla da kalmayarak, kararı veren sayın Savcı ve Hakimlerimizin mesleki kariyerlerine  ve Digiturk’ün imajına zarar verecek biçimde suçlamalarda bulunan Digiturk aleyhine kamuoyu oluşturmaya çalışanların bu manzara karşısında bilgi eksikliğinden öte  iyi niyetli olmadıkları çok açıktır.

Bu konudaki soruşturmanın tamamlanmasını bekleyen Digiturk’ün bu kişilere yüksek miktarlı tazminat davaları açmaları bekleniyor.

Google ise eylül ayında yaptığı bir açıklamada :


    Google mühendisleri tarafından sorun çözülmüş ve Google servislerine erişimin yeniden sağlanmıştır[1].

ifadesini kullanmıştı. Ancak Digitürk bu önlemin, telif hakkı ihlali yapan sitelerin IP adreslerinin değiştirilmesi anlamına geldiğini anlaşılıyor ve


    Şimdi görmekteyiz ki Google mühendislerinin bahsedilen önlemi, telif hakkı ihlalinden dolayı mahkeme kararı ile erişime kapanan blogları mahkeme kararını hiçe sayarak açık tutmak. Oysa ülkemizdeki yasalarına göre mahkeme kararına uymamak, bu kararları dolaylı yollarla etkisiz hale getirmek de suç niteliğinde başka eylemler sayılıyor.

Digitürk’ün, mahkeme kararı ile kapattırdığı sitelerin Google tarafından IP’lerinin değiştirilerek tekrar açık hale getirilmesi karşısında sessiz kalmaması bekleniyor. Bu kez Digiturk en azından Blogspotun ana sayfasının kapatılmasını mahkemeden talep edecek ve Google yetkililerinin mahkeme kararlarına muhalefetini suç duyurusu konusu yapacak.

Ama yanısıra bu sefer ilginç, şimdiye kadar yapılmamış, başka bir hareket daha görüyoruz. Digitürk Google aleyhine, sadece 1 tane sitedeki yayınların şirkete 2 milyon TL zarar verdiğimi hesap ederek, tazminat davası açtı. Tazminat miktarı henüz açık olmakla birlikte, zarar hesaplamasının, bu blogdan Lig TV izleyen kişilerin sayısı ve LigTV’nin internetten izleme fiyatı ile baz alınarak yapılmış olduğu belirtiliyor.

Google’un ilgili IP’leri yeniden değiştirmeleri durumunda, Google uygulamaları (Apps) konusunda sorunun ağırlaşabileceği bildiriliyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Köprü ve otoyollardan cep telefonuyla geçiş başlıyor

Bank Asya ve Turkcell, Kartlı Geçiş Sistemi’ni (KGS) Türkiye’de ilk defa cep telefonlarına taşıyarak, NFC tabanlı temassız mobil geçiş çözümlerinin...

Kapat