IPHaber

Genel


Danıştaydan vize çıktı. 3G hizmetleri çok yakında başlayacak.

Nisan 14, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesinde Danıştay sürecinin tamamlanmasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imtiyaz sözleşmesi imzalayan operatörlerin, en erken 3 ay içinde sistemlerini kurmaları gerekiyor. Düzenlemeye göre, operatörler bu süreden önce teknik hazırlıklarını tamamlamış olsalar dahi hizmet veremeyecek.

Sadece 3 operatörden teklif geldiği için 3 lisans için BTK’da yapılan ihalede, A tipi lisans 358 milyon Avro KDV’ye Turkcell İletişim Hizmetleri A.’ye, B tipi lisans 250 milyon Avro KDV’ye Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ve C tipi lisans ise 214 milyon Avro KDV’ye Avea İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ihale edilmişti.

Danıştay onayından sonra birer açıklama yapan cep telefonu operatörleri hizmetleri hızlı bir şekilde verebilmek için yarışacakları mesajlarını iletti.

Turkcell 3G lisans bedeli, KDV ve altyapı yatırımı olarak 1.3 milyar dolar bütçe ayırdıklarını dile getirirken Vodafone dünyadaki 3G tecrübelerini Türkiye’ye taşıyacakları mesajını verdi.

3G ile ilgili merak edilenler

■3G nedir?
3G cep telefonlarında yüksek güvenilirlik ve kalitede, daha hızlı veri iletimi saglayan bir teknolojidir.

■3G ile neler yapılabilecek?
3G ile görüntülü konuşma, mobil televizyon, hızlı internete erişimi sağlayan mobil cihazlar ve çeşitlenen mobil internet servisleri gibi cok sayıda yenilik sunacak. İnternetten cok daha hızlı istediğiniz içerikleri indirilebilecek, resim ve video mesajlarını daha kaliteli bir şekilde görüntüleyebilecek ve beklemeden anlık olarak paylaşabileceksiniz.

Örneğin bugün cep telefonundan 700 MB’lık DivX formatında bir film 4 saatte indirilebiliyor. Aynı filmi 3G teknolojisiyle indirmek yalnızca 2,2 dakika alıyor.

■3G ile ne zaman tanışacağız?
3G teknolojisi için 28 Kasım 2008 tarihinde yapılan lisans ihalesi sonucunda, Danıştay da sözleşmelerle ilgili onayını verdi. BTK’nın onayından sonra 3 ay içinde Avea, Turkcell ve Vodafone hizmet vermeye başlayacak. Kısacası Temmuz 2009’da 3G hizmetleri başlayacak.

■Nasıl 3G abonesi olabilirim?
Abonelik süreciyle ilgili bilgiler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından açıklanacak. BTK açıklama yapmadıktan sonra bu konuda bir yorumda bulunmak zor olmakla beraber Turkcell’in KKTC’de uyguladığı yöntemin uygulanabilmesi herkes için hayırlı olacaktır.

Mobil imza sayesinde vatandaşlar sadece kendilerine gelen bir SMS’e mobil imzaları ile onay verdiklerinde mevcut GSM aboneliginden 3G aboneliğine geçebiliyor.

■3G’dan yararlanmak için ne yapılmalı?
3G dünyasından yararlanmak için kurumsal/bireysel 3G abonesi olunması, 3G uyumlu bir cihaz kullanılması ve 3G kapsama alanı içerisinde bulunulması gerekiyor. Unutulmaması gereken birşey var. Halen cep telefonlarından GSM şebekesi kapsama alanıyla konuşuyoruz. 3G kapsama alanları farklı olacak.

Turkcell 3G hizmetini 81 il merkezinde birden başlatacağını duyurmasına karşılık Avea ve Vodafone kendi kapsama alanları konusunda bir açıklama yapmış değilller.

■3G nasıl ücretlendirilecek?

3G abonesi olunması için ek bir ücret talep edilmeyecek.
Ancak 3G ile sunulacak servisler mobil tv ve görüntülü konuşma gibi ekstra ücretlendirmeye tabi tutulabilecek. Veri tranferlerinin ise oldukça makul seviyelerde hatta sabit hatlardaki ADSL fiyatlarıyla rekabet edebilecek seviyede olması bekleniyor.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
2 Milyon numarasını taşıdı

Numara Taşınabilirliği uygulamasından 5 ayda 2 milyon 10 bin abone yararlandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, 9...

Kapat