IPHaber

Genel


Dakikaları sayan FCT

Aralık 8, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

GSM operatörlerinin günümüzde uyguladığı birçok tarife modelinde, kullanıcı, sabit bir ücret karşılığında, hem GSM hem de sabit hatlar yönünde yapacağı aramalar için belli limitlerde ücretsiz görüşme paketleri almaktadır. Kullanıcı dakika sayma özelliği olmayan FCT kullandığında görüşme limitini farkında olmadan aşabileceğinden ay sonunda beklenmeyen telefon faturaları ile karşılaşabiliyor.

2N EasyGate dakika sayma özelliği sayesinde her iki yöne yapılan aramaların kontrolünü sağlayarak paket dahilindeki görüşme limiti tükendiğinde kullanıcıyı özel bir uyarı tonu ile bilgilendirmektedir. Böylelikle kullanıcı, bedava görüşme dakikalarını daha verimli kullanabilmektedir.

Ayrıca 2’den fazla sayaç sistemini destekler. GSM operatörlerinin belli bir ücret karşılığında kullanıcıya tanımlamış olduğu görüşme limitleri GSM ve sabit yönlere yapılan aramalar için farklılık göstermektedirler. Bu nedenle her 2 yöne tanımlanmış olan ücretsiz görüşme limitinin aşılıp aşılmadığının farklı sayaçlar tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Örneğin ; GSM yönlerine doğru aylık 500 dakika, sabit hatlar yönüne doğru ise aylık 120 dakika ücretsiz görüşme sunan paketlerde, her iki yöne yapılan aramaların ayrı ayrı kontrolü gerekmektedir. Bu nedenle sayaç 1 GSM aramalarının aylık 500 dakika içerisinde kalmasını kontrol ederken, sayaç 2 sabit hatlar yönüne yapılan aramaların 120 dakika içerisinde kalmasını kontrol etmektedir.

Görüşme limitleri sona erdiğinde

Sayaçlardan herhangi biri belirlenen limite ulaştığında Easygate  iki seçenek sunuyor:

  1. Limiti dolan prefikslerle fatura kesim tarihi gelene kadar başka arama yapılmasına izin vermiyor. Önce özel bir uyarı tonu ile kullanıcıyı uyarıyor ardından da meşgul tonu ile çağrının yapılmasını engelliyor.
  2. Limit aşımından sonra da arama yapılmasına izin veriyor ancak her aramadan önce özel bir uyarı tonu ile o ay için dakika limitinin dolmuş olduğunu kullanıcıya bildiriyor.

Her iki durumda da kullanıcılar paket aşımı gerçekleştiğinden haberdar olabiliyorlar.

Ürünle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
IstSec '09 – İstanbul Bilgi Güvenliği Konferansı

2009 yılında dünyaya damgası vuran ve siber tehditlere karşı önemini daha çok hissettiren siber güvenlik, siber casus yetiştirme politikaları, siber...

Kapat