IPHaber
Son Yazılar

Telekom


CRM’de yeni trend video konferans mı olacak?

Temmuz 20, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Müşteri ilişkileri yönetiminde güncel trendler arasında yer alan sosyal medya, kurumların kendi müşterilerine yenilikçi yaklaşım metotları oluşturmalarını sağlıyor. Sosyal medyayı en etkin biçimde kullanan firmalardan Dell de standart telefon ve e-posta trafiğinin yanı sıra farklı yöntemlerle müşterilere ulaşmayı deniyor.

Hafta sonu yayınladığı bir Google+ gönderisinde Google Hangouts video konferans hizmetini Dell’in müşteri servislerine entegre etmeyi düşündüğünü ve bu konuda okurların görüşüne başvurmak istediğini belirten CEO Michael Dell, Gigaom’un haberine göre yüzlerce olumlu yanıt aldı. Doğrudan Dell.com üzerinden müşteri ilişkileri temsilcileri ile yapılacak görüntülü görüşmenin yanı sıra, Google Hangouts servisi müşterilerin de birbirine aynı yöntemle yardım etmesini sağlayabilir.

Henüz sadece davetiyeyle giriş yapıldığı için Google Plus’ın video servisini Dell’in kendi web sitesine entegre etmesi mümkün görünmüyor. Ancak Google’ın markalara ve kurumsal çevrelere Google+ entegrasyonu konusunda ciddi çalışmaları olduğu da biliniyor. Belki de Google’ın ihtiyacı olan fikir, Michael Dell’in gönderisinde gizlidir. Böyle bir durumda sosyal medya, CRM dünyasında yeni bir işkolu oluşmasını sağlayacaktır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat