IPHaber
Son Yazılar

Mobil


Comdasys ile çalışanların ofis telefonları cebinde olsun

Kasım 2, 2010 by admin in Mobil, Telekom with 0 Comments

Comdasys ozellikle IP tabanlı PBX çözümünü kullanan firmalara mobiliteyi getiren bir teknolojidir. Çalışanların ofis dışında da olsa masa telefon numaralarından erişilebilirliğini sağlamak amacıyla IP santral ile entegre olarak çalışır. Çalışanlar ofis dışında iken cep telefonlarındaki comdasys client yardımı ile dahili aboneliklerini sürekli yanlarında taşırlar. Erişilebilirliğin yanında, cep telefonlarındaki comdasys client sayesinde, çalışanlar, görüşme esnasında aramayı aktarabilme, bekletme, konferansa alma gibi hemen hemen tüm santral özelliklerini de yanlarında taşımış olurlar.

Comdasys çalışanların cep telefonlarına dahili abone özelliğini kazandırmakla şirketin telekom giderlerinde düşüş de sağlamaktadır. Özellikle aranıp ulaşılamama durumunda çalışanların geri dönüşlerde oluşturduğu telekom giderleri minimize edilmektedir.

Comdasys client yüklü cep telefonlarına sahip çalışanların yapacakları aramalar masa telefonlarından yaptıkları aramalar ile birebir aynı olacağı için çalışanın varsa kendisine ait şirket sabit hat numarası yoksa şirkete ait sabit hat numaraları, aradığı kişinin telefonunun ekranında görünen numara olacaktır. Böylece çalışanların iş telefonları her zaman yanıbaşlarında olacaktır. Ayrıca sabit hat numarasından aranan bir çalışan, ister cebinden ister masa telefonundan bu aramayı cevaplayabilir.

Yukarıdaki resimde IP Santral çözümünü kullanan bir firmanın genel yapısı görülmektedir. Bu yapıda temel olarak bir IP Santral ve bu santrale bağlı IP dahili telefonlar bulunmaktadır. Bu ofis yapısında aynı zamanda bir telekom firmasından alınan 10 adet sabit telefon numarası bulunmaktadır. Bu numaralar dahili kullanıcılarla eşleştirilmiştir. Böylece her dahili abonenin bir adet sabit hat numarası bulunmaktadır. Bunun dışında gsm operatorlerinin avantajlı tarifelerinden yararlanmak amacıyla santrale bir adet FCT entegre edilmiştir. Yine gsm operatorlerinin kampanya ve tarifelerinden yararlanmak amacıyla cep telefonları ve bu telefonlara ait hatlar bulunmaktadır. Çalışanlara verilen bu cep telefonları çoğunlukla ofis çalışanlarının birbirleri arasında ücretsiz görüşmelerinde ve her yöne uygun tarifelerle konuşmalarında kullanılmaktadır.

Yukarıdaki resimde, comdasys çözümünün mevcut yapıya entegrasyonu gösterilmektedir. Comdasys çözümü tarafından desteklenen cep telefonlarına gerekli clientlerin yüklenmesi ve IP santrale comdasys server entegrasyonu ile çözüm kullanıma hazır hale gelir. Cep telefonlarına yüklenecek clientler manual olarak yada bir link vasıtasıyla indirilebilir ve kolayca kurulabilir. Böylece admin tarafından yapılan tüm ayarlar otomatik olarak yüklenen clienta aktarılmış olur.

Çözümün bir diğer artısı ise roaming tarafındadır. Çalışanlar yurt dışına çıktıklarında WIFI bulunan herhangi bir noktada sanki masa telefonlarını kullanıyor gibi arama yapabilir ve erişilebilirler.

Çözümün en önemli avantajlarından biri de, Wifi bağlantısı olmasa dahi 3G data bağlantısı yada sadece GSM bağlantısının olduğu durumlarda da yukarıdaki özelliklerini büyük ölçüde kullanılabilir kılmasıdır.

İsmail Gökhan USLU
g.uslu@teles.com.tr

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat