IPHaber

Cloud Computing


Citrix 100 Milyondan Fazla Mobil Aboneye Güç Veriyor

Haziran 26, 2014 by admin in Cloud Computing, Genel, Sanallaştırma with 0 Comments

Mobil operatörler, günümüzde daha az maliyetle daha çabuk ve çok çeşitli şebeke hizmetleri sunma ihtiyacını hissediyor. Citrix, telekom operatörlerine bu noktada yardımcı olurken dünyada 100 milyondan fazla aboneye güç veriyor. Mobil operatörler ihtiyaçlar doğrultusunda, altyapılarındaki ağ fonksiyonlarını sanallaştırma yolunu tercih ediyorlar. Ve bu noktada ağ fonksiyonlarını sanallaştırma (NFV) geçişine başladılar.

Citrix, Tier-1 iletişim servis sağlayıcılarından birçoğunun yer aldığı çekirdekli mobil haberleşme şebekeleri içindeki telekom dereceli NetScaler’ın uygulama dağıtım kontrol cihazları (ADC) platformunun benimsenmesiyle ilgili önemli bir gelişmeyi açıkladı. 100 milyon abonelik bir ağı yönetirken, bu ağlardaki fonksiyonları sanallaştırma (NFV) geçişini de verimli bir şekilde sağlamaları için operatörlere Citrix destek veriyor.

Tek ya da birden fazla kullanıcılı veya hazır NFV (ağ fonksiyonlarının sanallaştırılması) kullanılan sanal cihazlar şeklinde kullanılabilen Citrix NetScaler, açık kaynak kodlu orkestrasyon sistemlerini ve telekom merkezli özelliklerin tamamını destekliyor. Çekirdek şebekelerin hem içinde hem dışında uygulanan NetScaler, operatörlere sektörün en esnek ve ölçeklendirilebilir ekonomilerini sunmak amacıyla Citrix TriScale teknolojisinden faydalanarak dünyanın en büyük telekom bulutlarında SLA destekli bulut hizmetlerine olanak tanıyor.

NetScaler, çekirdek içinde ölçeklendirilebilir uygun maliyetli veri iletimi ve kontrol düzlemi uygulamaları sağlarken mobil Gi LAN kapsamında Citrix ByteMobile Adaptif Trafik Yönetimi uygulamalarına da olanak veriyor. Bulut destekli uygulama esnekliğiyle NetScaler, yeni nesil sanal şebekelerin ölçeklendirme, çeviklik ve entegrasyon gereksinimlerini karşılıyor.

Hizmet açısından faal bir şebekenin devreye sokulması

NetScaler, aşağıdaki unsurları sağlayarak hizmet verimliliğini geliştirmek için tasarlanmıştır. Bu unsurlar:

• Gelişmekte olan orkestratörleri destekleme çerçevesinde CloudStack, OpenStack ve Alcatel-Lucent CloudBand dahil olmak üzere birden çok orkestrasyon sistemi boyunca bir NFV ağına entegre edilebilen ADC işlevselliği;

• Sanal fonksiyonlar boyunca, veri, kontrol ve uygulama düzlemleri ve hatta kurumsal hizmetler ve BT bulut altyapıları boyunca paylaşılabilen bir uygulama dağıtım katmanı oluşturulması;

• Bir NFV (ağ işlevi sanallaştırma) ortamını, NFV Altyapı katmanının (NFVI) bir öğesine dönüştürme özelliği;

• Hızlı örneklemeyi desteklemek için gereken ADC kaynaklarının kullanılabilirliğiyle ilgili engellerin ortadan kaldırılması ve yeni hizmetleri devreye sokan sanal fonksiyonların ölçeklendirilmesi.

Bulut ölçekli ekonomilerin NFV geçişine uygulanması

Ekonomik esneklik, NFV açısından ticari ilişkilerin temel taşıyor. Ancak, uygulamadaki kısıtlamalar, fiziksel ve sanal ağların önümüzdeki birkaç yıl için bir arada olacaklarını gösteriyor. NetScaler, esnek ve zamanında bir maliyet yapısı sağlayarak fiziksel ve sanal arasında köprü oluşturmak üzere tasarlandı.

Citrix Bulut Ağ İletişimi Grup Başkan Yardımcısı Klaus Oestermann şu açıklamalarda bulundu; “Şebekenin farklı bölümleri, hatta çekirdek şebekenin farklı bölümleri gibi sanallaştırmanın farklı aşamalarında görülecek olan bu geçiş dönemi, doğası gereği zor olacaktır. Bütün bu süre boyunca veri ve video trafiği, baş döndürücü büyümesini sürdürecek; operatörler arasındaki rekabet şiddetini artıracak ve yeni gelir kaynaklarının belirlenmesi zorunluluğu baskısını daha da artıracaktır. Yeni nesil sanal şebeke çözümlerinde genişleyen portföyüyle Citrix, bu sorunların üzerine eğilmede operatörlere yardımcı olmak için benzersiz bir pozisyonda bulunmaktadır.”

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Yandex.Disk sostal medyayla bütünleşti

Yandex, bulut depolama hizmeti Yandex.Disk'i sosyal medya ile entegre hale getirdi.Kullanıcılar Facebook hesaplarında paylaştıkları tüm fotoğrafları sadece birkaç tıklama ile...

Kapat