IPHaber

Genel


Cisco Video İletişim Sağlayıcısı Tandberg'i Aldığını duyurdu.

Ekim 6, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Ağ teknolojileri sağlayıcısı Cisco, portföyünü geliştirmek ve küresel ölçekte kurumların dönüşüm süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla Tandberg’i 3 milyar dolara aldığını duyurdu.

Video iletişimi konusunda dünyanın önde gelen kuruluşları arasında sayılan Tandberg’in satın alınması Cisco’ya, müşteri ve işbirliği portföyünü genişletme olanağını sunacak. Cisco, böylelikle küresel pazarlardaki uyumun hızlandırılmasına da aracılık edebilecek.

 Anlaşma gereği Cisco, Tandberg hisseleri için hisse başına 153.5 Norveç Kronu ödeyecek. Bu da toplamda yaklaşık 3 milyar dolara denk geliyor. 2010 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanan satın alma işleminin Cisco’nun 2011 mali yılına ilişkin gelirlerini de artırması bekleniyor.

Cisco’dan, konuya ilişkin yapılan açıklamada Avrupa pazarına yatırımların devam edeceği belirtilirken, Tandberg’in Norveç operasyonlarının, Belçika’daki servis sağlayıcı video ekibi ile birlikte Avrupa merkezi olarak konumlandırılacağı ifade edildi. Tandberg’in Norveç ve İngiltere’deki inovasyon merkezleri dahil olmak üzere 1500 çalışanı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu ekibin video alanında yenilikçilik ve büyümeyi destekleyecek şekilde çalışmaya devam edecekleri de kaydedildi.

Cisco CEO’su John Chambers satın alma ile ilgili olarak; “İki şirkette benzer kültürleri paylaşmanın yanı sıra işbirliği ve video teknolojileri ile dünyayı değiştirme vizyonuna sahip. Şu anda 34 milyar dolarlık bir işbirliği çözümleri pazarı var ve bu rakam büyümeye devam ediyor. Bu satın alma Cisco’nun finansal yapısını daha da güçlendirirken, büyüme için gerekli pazar adaptasyonun da hızlanmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Tandberg CEO’su Fredrik Halvorsen ise; “Her iki şirketin vizyonu da insanların iletişim ve işbirliği kurma şeklini değiştirme üzerine. Bu birleşme, hem Tandberg’e hem de çalışanlarımıza ve teknolojimize olan güveni temsil ediyor. Cisco’nun global bakış açısı, dünya standardında teknolojiler ve her iki şirketin çalışanlarının birleşimi yenilikçiliğe hız katacak ve pazar payımızı artıracaktır” dedi.

Kaynak: NetworkWorld

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Telefonsuz ADSL ne alemde?

Rekabet Kurumu(RK), Şubat ayında yayınladığı ve ADSL hizmetinin sabit telefon aboneliğine bağlanması uygulamasına son verilmesini içeren kararının halen uygulanmadığını, sürecin...

Kapat