IPHaber

Genel


Cisco ve Openet Turkcell'in veri hizmetlerini sunuyor

Ekim 10, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Cisco ve Openet, Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell ile GPRS hizmetlerinde esnek fiyatlama sistemini sağlayacak bir çözüm hayata geçirdi.
Cisco ve Openet tarafından sunulan ve Haziran 2009’da Turkcell tarafından hayata geçirilen birleşik çözüm, gerçek zamanlı paket denetlemeyi, sınıflandırmayı ve mobil veri kullanan binlerce müşterinin kullanımını fiyatlandırmayı sağlayan akıllı bir şebeke sistemi sunuyor.
Bu sistem, operatörlerin veri servislerini faturalı ya da ön ödemeli olarak sunmasına olanak tanıyor. Cisco ve Openet tarafından sağlanan altyapı, Turkcell’in 36 milyonu aşkın abonesine başvuru esnasında, alınan hizmetlere veya kullanılan verinin bant genişliğine göre olmak üzere çeşitli faturalandırma seçenekleri sunuyor.
Turkcell tarafından sunulan, Openet’in FusionWorks birleşik fiyatlama çözümü Cisco’nun yüksek performanslı 7600 serisi (SAMI) servis modülleri üzerinde çalışıyor.
Temmuz ayında başlayan 3G hizmetlerinde, Turkcell’in yükselen veri trafiği akışının düzenlenmesine yardımcı olan bu hata toleransı yüksek çözümle, içeriğin doğru faturalanması, filtreleme, yönetim ve analiz sağlanıyor. Bu sayede Turkcell, bir yandan şebekesini gelecek teknolojilere hazırlarken, diğer yandan da müşterilerine kişiselleştirilmiş mobil veri hizmeti sunuyor.
Openet’in FusionWorks birleşik fiyatlama çözümü abonenin kimliğini, kullandığı servisi ve servisi kullanmak için izni olup olmadığını doğrularken, fiyatlandırma ve oturum yönetimi ile ilgili bilgi sağlıyor ve kullanılan servisleri fiyatlandırıyor. Bu imkanlar, Turkcell’in daha kesin bir fiyatlandırma için ihtiyacı olan işlemsel zekayı sağlıyor.

Cisco Turkcell’e şebeke trafiğini kontrol etmek ve kullanımı fiyatlandırmak için gerekli denetim içeriğini sağlayıp İstanbul’daki donanımını güçlendirirken, Ankara’daki ek sunucuları da kısa zamanda hayata geçirmeyi planlıyor.
Bu birleşik çözüm öncelikle Turkcell’in 2G şebekesindeki mevcut verileri yönetmek ve 3G veri kullanımının hızına yetişmek için sunuluyor. Turkcell’in 2G şebekesini kullanan müşterileri ağırlıklı olarak ses ve kısa mesaj servisi hizmetlerinden faydalanıyor. Gerçek zamanlı GPRS alışverişini yönetmek, Turkcell’in veri hizmetlerinde kârlılığını artırmasını ve böylece yaşayan canlı bir ticari konum yaratmasını sağlıyor.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
3G ADSL’in yerini alır mı?

Yeni nesil mobil iletişim hizmeti 3G, halen kullanımda olan ADSL internet bağlantısının yerini alabilir mi?   Ülkemizde de kullanılmaya başlanan...

Kapat