IPHaber
Son Yazılar

Güvenlik


Çin ve Rusya internetten casusluk yaptiriyor

Kasım 6, 2011 by admin in Güvenlik, Telekom with 0 Comments

Raporda, her iki ülkenin internetin anonim ve ağ şifreleme özelliklerini kullanarak erişimi üçüncü ülkeler üzerinden sağladıkları belirtiliyor. Çin ve Rusya, şirketlerin geliştirdikleri teknolojileri gasp ederek, ekonomik kalkınmalarında değerlendiriyor. Raporda ayrıca, Amerikan kamu kurumları ile üniversitelerine yönelik saldırılarda artış kaydedildiği belirtiliyor.

ABD dışında Kanada ve Japonya da Çin merkezlisaldırıların hedefi olduklarını açıklamışlardı. Kanada, geçtiğimiz yıl, ekonomi ve hazine bakanlıklarına ait web sitelerine saldırılar olduğunu ve bu nedenle bu sitelere erişimde kısıtlama gerçekleştirildiği ifade edilmişti. (1) Benzer şekilde geçtiğimiz günlerde Japon parlamentosuna aitwebsitesini hedef alan saldırılarda vekillerin bilgisayarlarına kötücül virüslerin sızdırılmak istendiği açıklanmıştı. (2) Saldırıları kimin gerçekleştirdiği öğrenilememekle birlikte Çin merkezli bir sunucunun olaydaki varlığı dikkatleri bu ülkeye çevirmişti. Yine, geçtiğimiz günlerde güvenlik şirketi Symantec tarafından açıklanan bir raporda Amerikan savunma ve kimya şirketlerini hedef alan bir dizi saldırıda Çin’in adı geçmişti. (3)

Tüm bu gelişmelere rağmen Amerikalı bazı yetkililerin, benzer eylemleri kimin gerçekleştirdiğini tam olarak tespit edebilmenin karmaşık tekniklerin kullanılması neticesinde giderek zorlaştığını belirtmeleri dikkati çekiyor. Kongre’ye sunulan raporda hem Pekin, hem de Moskova yönetimlerinin ülkelerindeki bağımsız hackerları bularak kendilerine bilişim altyapılarına sızma görevini verdikleri ve karşılığında önemli meblağlar ödedikleri belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Temmuz ayında yaptığı açıklamada ülkesinin siber korsan eylemlerine karşıolduğunuifade etmişti.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat