IPHaber

3G&4G


Çin, 3G’de Rekor Kırdı

Çinli mobil operatörler ülkedeki 3G abone sayısının 300 milyonu aştığını duyurdu. Geçtiğimiz yıl 240 milyon aktif Android ve iOS kullanıcısı olduğu açıklanan ülkede bu rekor şaşırtmadı.

Çin mobil pazarında yeni bir rekora imza atıldı. Ülkede bulunan üç mobiloperatörün sağladığı verilere göre Mayıs ayı itibarıyla ülkedeki 3G abonesi300 milyonu aştı.  Çin mobil pazarında yeni bir kilometre taşı anlamına gelen bu rakam, pazardaki hızlı büyümenin de önemli bir göstergesi sayılıyor.


china-now-has-over-300-million-3g-subscribers1372005494

Pazarın en büyük payı, 129.40 milyon abone ile China Mobile’a ait. Bu operatörü 95 milyon abone ile China Unicom ve 88 milyon abone ileChina Telekom takip ediyor. Çin‘in 3G pazarı verilerinde dikkat çeken bir diğer nokta ise artış hızı. Dinamik pazarda çeyrek başına neredeyse iki katına yaklaşan bir artış söz konusu. Ülkede 300 milyonu aşan 3G abonesi sayısının geçtiğimiz yıl 175 milyon civarında olduğu belirtiliyor

2012 yılında yapılan bir çalışmada, ülkede toplam 160 milyon aktif Androidkullanıcısının ve 80 milyon aktif iOS kullanıcısının bulunduğu ortaya konmuştu. Android kullanıcılarının yıl sonuna kadar 300 milyon sınırını aşacağı tahmin ediliyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft’ta köklü yeniden yapılanma için 1 Temmuz işaret ediliyor

Microsoft’un köklü bir yeniden yapılanma hazırlığı içinde olduğu bir süredir konuşuluyor. AllThingsD’nin haberine göre, şirketin pek çok birimini kapsayacak bu...

Kapat