IPHaber

Açık Kaynak


Chrome'da H.264 desteği artık yok

Ocak 25, 2011 by admin in Açık Kaynak with 0 Comments

Google’ın Chrome tarayıcısından H.264 video codec’i desteğini kaldırmaya karar vermesinin ardından bir Google yetkilisi H.264 codec’inin WebM video codec’inden daha popüler olduğunu, ancak kısıtlayıcı lisansının H.264’ü zamanla öldüreceğini açıkladı.

Google ürün yöneticisi Mike Jazayeri, Chromium blog’da şunları söylüyor: “H.264’ün yayımcı, geliştirici ve donanım topluluğu açısından daha geniş bir desteğe sahip olduğunu kabul ediyoruz. Ancak WebM ekosistemi içerisinde destek hızla genişliyor.”

Jazayeri, lisans ücretlerinin codec’in getirdiği yeniliklerin önünü keseceğini ve sonunda düşüşe geçmesine neden olacağını tahmin ediyor ve ekliyor: “H.264’ü kullanmak ve dağıtmak için tarayıcı ve işletim sistemi satıcıları, donanım üreticileri ve içeriğe ücret ödeyen yayımcılar önemli miktarlarda telif hakkı ödemek zorundalar. Bu miktarın ileride artmayacağının bir garantisi de yok. Google gibi şirketler için lisans ücretleri önemli bir konu olmayabilir ancak bu ücretler yeni bir video sitesi ve gelişmekte olan pazarlar için yeniliği boğucu nitelikte.”

Jazayeri, Chrome’dan H.264 desteğinin kaldırıldığını çok az kişinin fark edeceğini söylüyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Alternatif operatörlere yüzde 90 indirim

Türk Telekom pazarı büyütmek için attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Düzenlenen yeni kampanya ile serbest telekom hizmeti sağlayan alternatif...

Kapat