IPHaber
Son Yazılar

Güvenlik


CheckPoint 1Tbps güvenlik duvarı hedefliyor

Ağustos 11, 2011 by admin in Güvenlik with 0 Comments

Firmanın son donanımları arasındaki cihaz 1Tbps throughput desteğine kadar çıkabilecek.

Check Point firmasının veri merkezleri ve hizmet sağlayıcılar için olan yeni güvenlik donanımları arasında 1Tbps hızına çıkacak güvenlik duvarı cihazı var.

14-slot şasiyi tam dolduran Check Point 61000 adındaki cihaz 200Gbps güvenlik duvarı throughput sağlıyor, bu rakam önümüzdeki sene yeni blade’ler ile 400Gbps’ye daha sonraki nesil blade’ler ile de 1Tbps’ye çıkacak. Cihazın fiyatı 195,000 dolardan başlıyor.

Veri merkezleri için dizayn edilmiş bir diğer cihaz olan Check Point 21400 daha küçük fakat firmanın mevcut en büyük güvenlik platformundan daha büyük. Bu cihazda şu an hazır ve hızlandırıcı kart takılarak ikiye katlanabilen 50Gbps güvenlik duvarı throughput sağlıyor. Bu cihazın fiyatı da 115,000 dolardan başlıyor.

Güvenlik Güç Ünitelerini Ölçmek
Check Point ayrıca cihazlarının performansını ölçmede, müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun donanımı bulmalarında yardımcı olacak yeni bir ölçüm sunuyor. SPU (Security Power Units) adındaki ölçüye göre müşteriler Check Point ürünlerini kendi ihtiyaçlarına daha kolay eşleştirebiliyorlar.

SPU cihazın sahip olduğu ağ bağlantısı boyutu ile destekleyebileceği güvenlik fonksiyonlarının bir temsili. Yani 800Mbps bir ağa bağlı bir cihazın güvenlik duvarı, IPS, URL filtreleme ve uygulama kontrolü çalıştırmasını isteyen bir müşterinin 1,170 SPU değerine sahip bir cihaza ihtiyacı oluyor.

Eğer müşteri 500Mbps bağlantı üzerinde sadece IPS ve uygulama kontrolü isterse cihazın 290 SPU değeri olması gerekiyor.

Check Point müşterilerin SPU ihtiyaçlarını hesaplamaları için bir hesaplayıcı sunuyor. Ayrıca bu hesaplayıcıyı kullanarak gelecekteki ihtiyaçlarını da hesaplayabilirler.

Check Point modüler güvenlik yazılımı platformunun yeni bir sürümünü de çıkarıyor. Yeni R75.20 sürümü ile skype gibi URL-tabanlı olmayan web uygulamaları URL filtrelemede bloklanabiliyor. Bu tip web uygulamaları ve URL’ler için politikalar dashboard’dan kontrol edilebiliyor.

URL filtreleme cloud-tabanlı veritabanı sitelerinden indirilip müşterilerin güvenlik platformlarında güncelleniyor. Kullanıcılar sebebini belirtip sitenin bloklanmasını engelleyebiliyorlar. Bu bilgiaktivitelerin izlenmesi ve filtreleme politikalarının değişikliye ihtiyacı olup olmadığının belirlenmesinde yardımcı oluyor.

R75.20 trafiğin güvenlik filtrelerinden geçirilmesi için SSL oturumlarını sonlandıran bir proxy ekliyor. Müşteriler istisnaları ayarlayabiliyor, örneğin, çalışanlar bankalardaki işlemlerini, ağgeçidinde dekriptolanmadan yapabilirler.

Tim Greene – Network World

Kaynak: http://www.olympos.net/haberler/firewall/check-point-1tbps-guvenlik-duvari-hedefliyor-51268.html#ixzz1UdKpYL41

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat