IPHaber

Genel


CERN projesinde Linux kullanılıyor

Eylül 12, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

İnsanlık tarihinin en güçlü fzik projesi olan 10 milyar $’lık Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider – LHC), yaklaşık 27 km’lik daireyi tamamlayan ilk ışık hızındaki ışını dün sabah gönderdi. Dünya’daki tüm astrofizikçilerin yarısının yer aldığı ve 20 yılda inşa edilen bu deneyin bilişim sektörünü ilgilendiren yönü, projenin temel bileşenlerinden birisinin Linux olması.

Projenin yürütüldüğü İsviçre’deki merkez olan CERN, LHC projesinde CernVM olarak adlandırılan özel bir Linux dağıtımı kullanıyor. VMware’ye göre, CernVM, PCve Mac’ların bir grid şeklinde yer aldığı VMware sanal makinalarında çalıştırılıyor ve 40.000 CPU ile 15 petabyte/yıl veri işliyor.

CERN zaten Linux’a yabancı değil. Red Hat Kurumsal Linux’un bir farklı versiyonu olan Bilimsel Linux dağıtımının en büyük destekçileri arasındalar.

CERN’den bir uzman, LHC grid sistemindeki bilgisayarların konfigürasyonları için http://lcg.web.cern.ch/LCG/ adresini öneriyor. Bunun da doğrudan donanım üzerinde çalışan Scientific (bilimsel) Linux dağıtımı ile çalıştığını ve Bu gridin dünya çapında 100.000 üzerinde CPU’da 15 PB verinin alınması ve dağıtılması için kullanıldığını belirtiyor.

Bazılarına göre LHC, dünyayı yoketmeye yetecek kadar güçlü olabilecek bir proje. Karadelik ya da bu deliğe bir tünel açabilecek durumda.

Kaynak: turk.internet.com

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Internet yurtdışı çıkışı 157 Gbps'a yükseldi

Türk Telekom'un yurtdışı internet çıkışı bugün 157 Gbps'a yükseldi. Hedef yıl sonunda hızın 350 Gbps'a ulaştırılması. 2005 yılı sonunda Türkiye'nin...

Kapat