IPHaber

Telekom


'Cep'ten konuşmada Avrupa rekoruna koşuyoruz!

Ağustos 8, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), 2011 yılı ikinci çeyrek raporuna göre Türkiye, 257 dakika olan ortalama aylık mobil kullanım süresinde İrlanda, Norveç, İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz ve Almanya’nın önünde yer aldı. Türkiye, 279 dakikayla Avrupa’da birinci sırada yer alan Fransa’yı ‘şimdilik’ 12 dakika geriden izliyor. BTK yetkilileri, Türkiye’de ekonomik refaha paralel olarak konuşma sürelerinin düzenli artış gösterdiğini belirterek, bu trendin sürmesi halinde, yılın 3. çeyreğinde Türkiye’nin, Fransa’nın da önüne geçip, Avrupa’nın en çok konuşan ülkesi olabileceğine işaret etti. İşte, rapordan dikkat çekici başlıklar:

GELİRLER 6.82MİLYAR TL: Türk Telekom ve cep telefonu işletmecilerinin net satış gelirleri 5.67 milyar TL olarak gerçekleşti. Diğer işletmecilerin 1.16 milyar TL düzeyindeki net satış gelirleriyle birlikte toplamtelekomünikasyon hizmet gelirleri 6.82 milyar TL.

KONUŞMA SÜRESİ: Avrupa’da aboneler, ekonomik kriz nedeniyle konuşma sürelerini kıstı. Türkiye, ikinci çeyrekte 257 dakika olan ortalama aylıkmobil kullanım süresi ile ikinci oldu.

GENİŞ BANT İNTERNET: Avrupa Birliği’nde (AB) 2Mbit/sn ile 10Mbit/sn arasındaki sabit geniş bant aboneliğin ortalaması yüzde 58. Bu oran Türkiye’de yüzde 77’ye çıktı. 10Mbit/sn üzeri aboneliğin AB ortalaması yüzde 29 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 5.

TR UZANTILI ALAN ADLARI: “Nic.tr” kayıtlarında 262.253 adet “tr” uzantılı alan adı bulunuyor. Bu alan adlarının, yüzde 68.5’i “com.tr”, yüzde 8.8’i “gen.tr”, yüzde 3.8’i “k12.tr”, yüzde 3.9’u “gov.tr” uzantısına sahip.

IPHONE ŞİFRESİ KIRDIRMAK İÇİN 112 ARANDI: GSM hatlarından en çok aranan kısa numara ‘112 Acil Servis’ oldu. Türk Telekom şebekesinden en çok aranan kısa numara ise ‘163 Telekom Borç Sorma’ hattı. (Çinli firma Gevey ile 112 arandı ve binlerce iPhone’un şifresi kırıldı.)

40.1 MİLYAR ADET KISA MESAJ ATILDI: Bu dönemde kısa mesaj sayısı 40.1 milyar, MMS sayısı 23milyon düzeyini buldu.

118 SERVİSLERİ 17.2 MİLYON TL GELİR ELDE ETTİ: 118 olarak bilinen rehberlik hizmeti sunan işletmeciler 15 milyon 59 bin 681 çağrı aldı. İşletmelerin, üç aylık geliri 17.2 milyon TL

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye: Mobil iletişim vergi cehennemi

Deloitte, Türkiye mobil sektörünün mevcut durumuna ışık tutan ve yakın gelecek öngörülerinde bulunulan 'Elektronik Haberleşme ve Eğilimler' raporunun bu yılki...

Kapat