IPHaber

Genel


Cepte açık kaynak trendi

Haziran 29, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Cep telefonları için açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi geliştiren LiMo adlı kuruluş, mobil işletim sistemi pazarında hedef büyüttü.

LiMo, Nokia’nın Symbian adlı yazılımının kontrol ettiği pazarda, kendi portföyüne ekleyeceği 10 yeni üye firmayla 2009’da 20 yeni model çıkarmayı planlıyor. Bu 10 şirket arasında, global olarak adı duyulmuş iki büyük operatör ve iki büyük cep üreticisinin olacağı bildirildi.
Nokia ve Microsoft’a alternatif olarak ortaya çıkan LiMo, 2007 yılında, Vodafone, Samsung, NTT DoCoMo, Orange, Panasonic ve NEC tarafından kuruldu. LiMo’nun şimdiki üye sayısı 55’i buluyor.

Kriz Linux’a yaradı
LiMo’nun Başkanı Morgan Gillis, piyasalarda yaşanan global krizin, ucuz maliyetli ürünleri ön plana çıkardığını belirterek, açık kaynak kodlu ürünler sayesinde fiyatların ciddi oranda aşağı çekilebileceğini söyledi. Bu amaçla global üreticilerin LiMo platformuna yoğun ilgi gösterdiğini belirten Gillis, firmaların kendi markalarıyla üretim yapacağını, işletim sistemi tarafında LiMo platformunu kullanacaklarını ifade etti.
Linux, cep pazarında oldukça düşük bir kullanım oranına sahip. Ancak Google’ın Android platformuyla birlikte bu bilgisayar pazarının ardından kategoride de adını duyurmaya başladı. Şu anda LiMo platformu ve Anroid, Linux üzerinde çalışan ürünler geliştiriyor. Linux ise en çok bilinen açık kaynak kodlu işletim sistemi olarak öne çıkıyor.
İlk LiMo yüklü telefon geçen yıl pazara sunuldu. Şu anda NEC, Panasonic ve Motorola’nın da aralarında bulunduğu üreticiler, LiMo yüklü 30 telefonu pazara çıkardı. Global pazarın ikincisi Samsung da bu yıl LiMo destekli modeli çıkarmayı planlıyor. Mobil işletim sistemi pazarında Symbian’ın yüzde 47’lik payı bulunuyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google Voice kullanıma hazır

Google, telefon servislerine kafayı takmış durumda. Beta sürüm olarak indirilebilen Google Voice adlı uygulama ile VoIP özelliğini kullanmak mümkün. Mart...

Kapat