IPHaber
Son Yazılar

Mobil


Cep Telefonu, Sabit Telefon ve İnternet'te Vergilerin Eşitlenmesi İstendi

Mart 24, 2010 by admin in Mobil, Telekom with 0 Comments

İnternet, Mobil telefonlar ve sabit telefon, hepsinde farklı vergi oranları var. Bu platformların üzerinde yapılan işler ise, farklı vergilendirilebiliyor. Örneğin internet üzerinden bir siteden alışveriş yaptığında başka bir vergi, bunu mobil telefon üzerinden yaptığınızda farklı bir vergi ödeyebiliyorsunuz.

Cep telefonu görüşmelerinde % 25 Özel İletişim Vergisi (ÖİV), sabit telefon görüşmelerinde % 15 ÖİV, internette yüzde 5 ÖİV alınıyor. Telefon hizmetini internet üzerinden veren şirketler yüzde 5 ÖİV öderken, telefon hizmeti verenler yüzde 15 ÖİV ödüyor. İnternet üzerinden web TV hizmetinin internet mi, yoksa haberleşme hizmeti mi olduğu tartışılıyor.

Yanısıra, ülkemizde özellikle cep telefonu alanında alınan vergilerin toplamı, gerçekte yaptığınız telefon görüşmesinin üstüne çıkabiliyor.

MVNO servisinin vergi sorunu çözülebilmiş değil.

İşte bütün bunlarla ilgili olarak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) telefon hizmetleri ve internette vergi oranının eşitlenmesini önerdi. Ulaştırma ve Maliye Bakanlıklarının, telefon görüşmelerinden alınan yüksek vergilerin düşürülmesi konusunda sıkı bir pazarlığa başladıkları bildiriliyor.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in telefon hizmetlerinden alınan yüksek vergiler ve yeni hizmetlerde yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmak için biraraya geldikleri toplantıya her iki bakanlık bürokratları ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri de katıldı.

Toplantıda, BTK, farklı teknolojiler ile sunulan hizmetlerin birbirine geçtiği, farklı hizmetler için alınan farklı vergiler nedeniyle sektörde kafa karışıklığı yaşandığını bildirdi.

Özellikle üçüncü nesil ile internet üzerinden verilen bazı hizmetlerin vergi oranlarında ciddi uçurumlar ortaya çıkıyor. Maliye Bakanlığı, sadece internet bağlantısından yüzde 5 ÖİV alırken, internet üzerinden bazı hizmetlerden yüzde 25 ÖİV istiyor.

Bu durum da BTK’nın yeni teknoloji hizmetleri sürekli tanımlamasına neden oluyor. Tartışmalara son verilmesini isteyen BTK, “Vergi kaybı olmadan” cep telefonu, sabit telefon ve internetten alınan vergilerin eşitlenmesini teklif etti. Toplantıda bu teklif üzerinde çalışma yapılması kararı alındı. BTK’nın önerisi kabul edilirse; cep telefonundan alınan yüzde 25 ÖİV düşecek. ÖİV’nin eşitlenmesi durumunda internetteki vergi oranı artacak. Sabit telefon hizmetlerindeki verginin de düşmesi bekleniyor.

ÖİV, 1999 Depremi için Konulmuştu

1999’da yaşanan deprem felaketlerinin ardından geçici bir süre için konulan, ancak 2004’te sürekli hale getirilen Özel İletişim Vergisi ile bugüne kadar 23 milyar 17 milyon lira toplandı.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat