IPHaber

Genel


Cep operatörlerinin ara bağlantı maliyeti düşecek

Nisan 14, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

BTK ara bağlantı ücretlerinde yüzde 28 ile 30 arası indirim yaptı. Tüketiciye yansıyacak indirimi rekabet belirleyecek..

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere arabağlantı ücret tarifelerini yeniden belirledi. İşletmecilerin birbirlerine ödemekte oldukları dakika başı toptan ücretlerde 1 Mayıs’tan itibaren yüzde 28 ila 31 oranında azalacak. Arabağlantı ücretlerinin düşmesi abonelerin numara taşıma iştahını artıracak. Numara taşımada en çok abone kazanan Avea’nın karardan en kazançlı çıkan operatör olması bekleniyor. Her yöne sınırsız 55 TL tarifesiyle ilk adımı atan Avea’nın 1 Mayıs’ta uygulanacak yeni arabağlantı ücretleriyle maliyeti düşecek. Rekabetin artmasını sağlayacak yeni ara bağlantı üceretlerin tüketiciye nasıl yansıyacağını cep telefonu operatörlerinin yapacağı indirim belirleyecek.

BAHÇE DUVARI ALÇALIYOR
İki farklı operatör arasındaki arama maliyetinin düşmesi en büyük hissedarı Türk Telekom olan Avea’nın abone sayısı yüksek olan Vodafone ve Turkcell’den abone almasını sağlayacak. Bu da operatörlerin “Kendi abonem daha çok olsun. Dışarı aramalar pahalı olsun” deme durumunu ortamını kaldırıyor. Abone sayısı fazla olan operatörün gelir kaybı daha yüksek oluyor. Daha önce operatörler arası arama yapmaya çekindiği için iş veya ailesi için farklı SIM kart ve operatör kullananlar önemli rakamlara ulaşmıştı. Bu rakam giderek düşecek. Operatörler arası ara bağlantı ücretinin düşmesi operatörlerin maliyetlerini dolayısıyla abonelerin konuşma maliyetini düşürecek. Çift SIM kart kullanımı azalacak. Faturalarınızda operatör dışı aramalarınız yüksekse, faturalarınızdaki indirim yüksek olma ihtimali var. Bu operatörün indirimin ne kadarını tüketiciye yansıtacağına bağlı.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
200 bin eve kablosuz internet

EUTELSAT, Türkiye'de 200 bin eve kablo altyapısına gerek kalmadan kesintisiz ve hızlı internet erişimi sağlayacak... EUTELSAT Bölge Satış Müdürü Ali...

Kapat