IPHaber
Son Yazılar

Genel


Çağrı Merkezleri Derneği’nde Metin Tarakçı bir kez daha başkanlığa seçildi!

Şubat 19, 2016 by admin in Genel with 0 Comments

Sektöre yön veren lider şirketlerin bir araya gelerek oluşturdukları Çağrı Merkezleri Derneği Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, 17 Şubat 2016 tarihinde Raffles Hotel’de gerçekleştirildi. 4. Dönem Yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyelerin seçildiği toplantıda, tek aday olarak seçimlere giren Metin Tarakçı, 2.kez Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Metin Tarakçı başkanlığındaki yeni Yönetim ve Denetim Kurulu, 2019 yılının Şubat ayına kadar görev yapacak.

Türkiye çağrı merkezi sektörünün en önemli organizasyonu olan ve sektöre yön veren Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD), 17 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yeni dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerini seçti. Başkanlık görevine bir dönem daha devam etmek üzere aday olan Metin Tarakçı’yı, üye firmalar da oylarıyla desteklediklerini gösterdi. Yönetim Kurulu’nun diğer Asil Üyeleri ise; Gürcan Aladinli, Çağatay Aynur, Eniz Akdağ, Okan Gözütok, Haktan Saran, Engin Utkan, Özge Micozkadıoğlu Tekalp, Selcen Uyguntüzel, Uğur İpek, Zekeriya Arslan, Banu Hızlı, Rengin Ağılönü olurken, ÇMD Denetim Kurulu Asil Üyeleri ise; Kadriye Çimen Bozacı, Hasan Adıgüzel, Sevda Güler seçildi. ÇMD Yönetim ve Denetim Kurulu 2019 yılının Şubat ayına kadar görevde olacak.

“Üç yılda üye sayımızı %60 oranında arttırdık ve sektörün yaklaşık %90’ının temsil eder hale geldik”

Çağrı Merkezleri Derneği’nde ikinci kez Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Metin Tarakçı, göreve başladığı 2013 yılından itibaren üye sayılarını %60 oranında arttırarark sektörün yaklaşık %90’ını temsil eder konuma geldiklerine dikkat çekti. Yeni dönemde de derneği farklı sektörlerden yeni üyeler kazandırarak büyüteceklerini vurgulayan Metin Tarakçı, “Başkanlık görevimi yürüttüğüm üç yıl içerisinde sektörün bilgi merkezi olan Derneğimizin dışa açılan yüzü olan Web sitemizi içerik ve görsel açıdan zenginleştirdik, daha dinamik, renkli ve bilgi dolu hale getirdik. Bunun dışında sektörümüzle ilgili basında çıkan haberleri takip ederek haftalık olarak tüm üyelerimizle paylaşmaya başladık. Yılda bir kez yaptığımız üye buluşmamızın kapsamını genişleterek “Sektör Buluşması” haline getirdik, aynı zamanda içeriğini konferanslar ve panellerle zenginleştirdik. Göreve gelirken vaat ettiğimiz üzere; kamu kurumları ile olan ilişkilerimizi güçlendirdik ve düzenlediğimiz etkinliklerde bu kurumların yetkililerinin de konuşmacı ve misafir olarak katılımlarını sağladık. Geleceğin yöneticileri olan Takım Liderlerlerimiz ile buluştuğumuz kahvaltı organizasyonlarını her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdik, çalışan sirkülasyonunun çözümü konusunda onları dinledik, motive ettik, ekip yönetimi konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Siber suçlarla mücadelede telefon aracılığı ile yapılan dolandırıcılık olaylarında emniyet kurumlarına da destek olduk” dedi.

Derneğimizi yaptırım gücü olan ve sektörü düzenleyebilen bir yapıya dönüştürmeyi hedefliyoruz

“Derneğimizin sektörü daha geniş bir çatı altında toplayabilmesi için üyelik kriterlerimizde revizyonlar yaparak lcisine sahip olan firmaların da (e-ticaret, sigorta, enerji, otomotiv, perakende vb.) üyeliğe kabul edilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Tarafsız bir Sivil Toplum Kuruluşu kimliğimiz ve sektörün referans noktası olarak, başarılı kişileri, kurumları ve projeleri ödüllendirmek üzere Türkiye Çağrı Merkezi Derneği Ödülleri için organizasyon düzenlenmeyi planlıyoruz. Derneğimizi görüş-tavsiye bildiren konumdan, yaptırım gücü olan ve sektörü düzenleyebilen bir yapıya dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

Tarafsızlık ilkesiyle çalışmaya devam

İkinci defa dernek başkanlığa seçilen Metin Tarakçı, yeni dönemde de tarafsızlık bakış açılarını koruyarak, tüm sektörlerin temsil edildiği homojen bir yönetim ekibi oluşturma gayreti içerisinde olduğunun altını çizdi. Derneğin geçmiş dönemdeki başarılarında emeği olan Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine özverili çalışmaları için teşekkür eden Tarakçı, yeni Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin de yepyeni başarılara imza atacağına gönülden inandığını ifade etti ve seçim sonuçlarının hem Dernek hem de sektör için hayırlı olmasını diledi.

Çağrı Merkezleri Derneği 4. Dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Asil Üyeleri:

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ
WEBHELP
METİN TARAKÇI
GLOBAL BİLGİ
ÇAĞATAY AYNUR
ASSİSTT
GÜRCAN ALADİNLİ
ATOS
OKAN GÖZÜTOK
AVEA
ENİZ AKDAĞ
TEB
ÖZGE MİCOZKADIOĞLU TEKALP
VODASOFT
ZEKERİYA ARSLAN
TELEPERFORMANCE
ENGİN UTKAN
ARÇELİK
UĞUR İPEK
VESTEL
SELCEN UYGUNTÜZEL
ALONET
HAKTAN SARAN
ERİŞİM
RENGİN AĞILÖNÜ
FİNANSBANK
BANU HIZLI
DENETİM KURULU ASİL ÜYELERİ
HALKBANK
KADRİYE ÇİMEN BOZACI
PUSULA
HASAN ADIGÜZEL
LUFTHANSA
SEVDA GÜLER

The post Çağrı Merkezleri Derneği’nde Metin Tarakçı bir kez daha başkanlığa seçildi! appeared first on ITNetwork.

Source:: itnetwork

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat