IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Büyük operatörler daha fazla ayrıcalık istiyor

Temmuz 15, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Avrupalı büyük telekom operatörleri, yerel ağın paylaşıma açılması ve büyük ölçekli yatırımlar gibi önemli konuları görüşmek üzere biraraya geliyor.

Operatörler, Avrupa Birliği’nin (AB), telekom endüstrisinden sorumlu üyesi Neelie Kroes’a sektöre ilişkin 11 başlık ile ilgili beklentilerini sunacaklar. Konuşulacak konular arasında mobil geniş bant ile yüksek hızlı fiber ağların kapsama alanlarının genişletilmesi yer alıyor.

International Herald Tribune’ün haberine göre, başta Alcatel-Lucent olmak üzere bir grup telekom şirketi, hakim konumdaki operatörlere daha fazla imtiyaz sağlanması yönünde taleplerde bulunacak. Aralarında Deutsche Telekom ile Fransız operatör SFR’nin de olduğu grup, açık açık söylemese de yatırım yapabilecek “sağlıklı” şirketlerin olabilmesi için hakim operatörlerin kayırılması gerektiğini ima ediyor.

Avrupa, telekom alanında dünyanın diğer coğrafyalarında da görülen bir açmazla karşı karşıya bulunuyor. Hakim operatörler, sahip oldukları altyapıları alternatif operatörlerle paylaşmak istemiyor. Buna karşılık olarak alternatif operatörler de altyapıya yatıracak ölçüde bir sermayeye sahip bulunmuyor. Bu durum, tüketiciye pahalı telekom hizmetleri olarak yansıyor.

Avrupa Elektronik Komünikasyon Düzenleyicileri Kurumu BEREC’in açıkladığı rakamlara göre, AB sınırları içerisinde faaliyet gösteren operatörler, kullanıcı başına ortalama 9,75 avro gelir elde ediyor.

Neelie Kroes, operatörlerin pahalı olmayan, hızlı geniş bant hizmetleriyle ekonomiye dinamizm getireceklerini ve bu amaçla geniş bant altyapısının takviye edilmesi gerektiğini belirtiyor. AB’nin ‘Dijital Gündemi’nde, birlik sınırları dahilinde standart veri indirme hızlarının 30 Mbps’a yükseltilmesi öneriliyor. Halihazırda Avrupa’da erişim alan nüfusun sadece yüzde 29’u böyle bir hıza sahip bulunuyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat