IPHaber

Genel


Bulut Bilişim ve Veri Depolama

Aralık 2, 2016 by admin in Genel with 0 Comments

Kurumların Bulut Bilişim’e bakış açılarını değerlendirir misiniz? Şu an itibariyle Bulut Bilişime güven beklenilen seviyelerde mi?

Dünya üzerinde de ülkemizde de bulut bilişime yönelmek için şirket ölçeğinin yanı sıra ihtiyacın boyutu önemli. Büyük hacimli şirketler de, KOBİ’ler de bulut bilişime yönelik yatırım yapıyorlar. Elbette ihtiyaçları farklı boyutlarda olduğu için bulut bilişime yaptıkları yatırımın büyüklüğü farklılık gösteriyor. Dolayısıyla her ölçekte şirket ihtiyacı doğrultusunda bulut bilişime yönelebiliyor.

Pek çok kurumun, yakın zamana kadar bulut bilişim ile ilgili olarak kafalarında güvenlik ve güvenilirlik konularında soru işareti ve yasal düzenlemeler nedeniyle karşılaşılan engeller vardı. Ancak sektör bazlı düzenlemeler sayesinde hibrit bulut mimarisi kurumlara hem kendi şirket içi yönetmelikleri hem de yasal düzenlemeler karşısında bir avantaj sağlamış oldu. Bankacılık ve finans sektöründe bulunan genel bulut regülasyonları özel bulut çözümlerine yöneltiyor ve bu segmentte talep yaratıyor. BT güvenliği konusunda her müşterinin ihtiyacı farklı. Dolayısıyla BT güvenliğimizin kapsamı kurumların yapısına göre değişiklik gösteriyor.

Bir kurumun sizi tercih etmesi gereken yönleriniz nelerdir?

Biz, Anadolu Bilişim olarak firmaların en büyük beklentisi olan kaliteli ve güvenli servisi sunmaya odaklanmış bir hizmet şirketiyiz. Türkiye’deki bilişim hizmetleri sektörüne yenilikçi bir anlayış getirme misyonuyla faaliyetlerimizi sürdürürken, 15 ülkede 50 binden fazla kurumsal kullanıcıya Anadolu Bilişim Data Center ile hizmet sunuyoruz. Anadolu Bilişim Data Center’ın ana faaliyet alanlarından birisi olan bulut bilişimde, iş uygulamalarının buluta taşınması konusunda kurumlara güvenilir iş ortağı oluyoruz. Özellikle finans, bankacılık, sağlık, üretim, lojistik, otomotiv ve perakendecilik sektörlerinde veri merkezi hizmetlerinde deneyimimizle faaliyet gösteriyoruz. Sadece masaüstü çalışma için değil, artan mobilite trendiyle mobil cihazlar için de her an her yerden iş süreçlerini güvenli şekilde yönetmeyi sağlayacak çözümler geliştiriyoruz. Sanallaştırma alanında sektörün önde gelen teknoloji sağlayıcıları ile iş birliklerimiz var. Anadolu Bilişim olarak Clousphere markamız altında kendi özel bulut servislerimizi de kurumların hizmetine sunuyoruz. Böylelikle hem genel hem de özel bulut hizmetleri seviyesinde bütünleşik ve hibrit çözümler sağlıyoruz.

Global ve Türkiye olarak Bulut Pazarını karşılaştırır mısınız? Dünyaya göre ülkemizde Bulut Bilişim ne durumda?

Dünyada üretilen veri miktarı hızla artıyor. Bu veri artışı Türkiye’deki işletmeleri de etkiliyor. Müşteri verileri, çağrı merkezleri, sosyal medya analizi, kurumsal internet siteleri gibi kaynaklardan sürekli bir kurumsal veri akışı var. Mobilite trendiyle birlikte verinin birbirine bağlı birçok cihazda sürekli olarak üretildiği ve tüketildiği bir çağdayız. Günümüzde yaygın kullanılan offline veri saklama sistemlerinin bu hacmi saklamakta, işlemekte ve arşivlemekte yeterli olamayacağı aşikâr. Büyük veriyi saklamada ve işlemede kurumlar için doğru çözüm elbette ki bulut bilişim.

Türkiye’de bulut bilişim hizmeti sunan veri merkezlerinde hızlı bir büyüme var. Bu, sektörümüzün gelişimi ve açık bir pazar için sevindirici bir gelişme. Yasal düzenlemeler de pazarın büyüme ivmesini teşvik etmeli. Özellikle dünya piyasalarının yeni rekabet ekseni olan bilişim teknolojilerinde Türk yatırımlarının artması ve yerli Ar-Ge’nin desteklenmesi için büyümeyi teşvik eden regülasyonların artması şart.

Endüstri 4.0’ın Bulut Bilişim alanına yansımaları sizce nasıl olacak?

Dünyada üretilen veri miktarının artışındaki en önemli etkenlerden biri de Endüstri 4.0. Mobilite trendiyle birlikte verinin birbirine bağlı birçok cihazda sürekli olarak üretildiği ve tüketildiği bir çağdayız. Bilişim ve Operasyonel Teknolojilerin (IT ve OT) birleşmesi ile makinelerden akan oldukça büyük boyutlarda ve sürekli bir veri akışı var. Bu kapsamda nesnelerin İnterneti (IoT) ile cihazlar arasındaki veri alışverişinde ve haberleşmede bulut bilişimin rolü son derece hayati. Verilerin, bunu işleyen yazılımların bulut üzerinde taşınması ile sistemler daha etkin yürütülebilecek, her noktadan bilgi ulaşılabilir olacaktır. Tedarikçi, üretici ve müşteri veriye istediği zaman ulaşabilir olması farklı kaynaklardan gelen verilerin düzenlenmesi ve yönetilmesi kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Bulut Bilişim’de gerçek anlamda güvenliği sağlayabilmek için neler yapıyorsunuz? Sunduğunuz çözümlerinizdeki güvenlik politikalarınızdan bahseder misiniz?

BT güvenliği konusunda her müşterinin ihtiyacı farklı. Dolayısıyla BT güvenliğimizin kapsamı kurumların yapısına göre değişiklik gösteriyor. Klasik güvenlik duvarı gibi internet güvenliği teknolojileri geleneksel ve yetersiz kalabiliyor. Biz, Anadolu Bilişim olarak uygulama kontrolleri yapabilen yeni nesil teknolojileri kullanarak yönetim ve 7/24 sürekli izleme servisleri ile firmalara gelebilecek siber saldırılara karşı kapsamlı güvenlik hizmetleri sağlıyoruz. BT güvenliği konusunda müşterinin iş kritik uygulamalarının saldırılara açıklığını analiz ederek, proaktif bir şekilde müşterilerimizi geri besliyoruz ve uygulamalarını siber saldırılara karşı koruyoruz. Siber tehditlerden korunmak için öncelikle bilinçlendirme önemlidir ancak belirli bir düzeyde farkındalık seviyesine gelebilmek için bu konu sürekli eğitimler ile desteklenmelidir. Bireyler, çalıştıkları şirketleri ve kendirlerini etkileyebilecek siber sadırılar ile her an karşı karşıya kalabileceğini göz önünde bulundurarak her zaman hazırlıklı olmalıdır. Bu kapsamda Anadolu Bilişim uzmanları siber tehditler konusunda düzenli eğitimler ile desteklenmektedir.

2011 yılında kurulan ve uluslararası Tier-III standartlarına uyumlu Anadolu Bilişim Data Center’da ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistemi, ISO 20000 BT Hizmet Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikaları ile dünya standartlarına denetlenebilir ve ölçümlenebilir bir hizmet ortamı sunuluyoruz. Ayrıca kritik iş süreçlerini yönetmek için kesintisiz hizmet garantisi sunduğumuzu belgeleyen PCI DSS sertifikamız bulunuyor. Bu dört standarda aynı anda sahip olan bilişim firması olarak müşterilerimize kaliteli hizmet sağlıyoruz.

#Bilişim #BulutBilişim #VeriDepolama #Depolama #YaserAras #DosyaKonusu

The post Bulut Bilişim ve Veri Depolama appeared first on ITNetwork.

Kaynak:: itnetwork

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Akıllı Şehirler, Türkiye’ye Yılda 30 Milyar TL Kazandıracak

Türkiye'nin En Kapsamlı “Akıllı Şehir Yol Haritası” Bursa'da Açıklandı Vodafone, Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından hazırlanan, Türkiye'nin en...

Kapat