IPHaber

Genel


“Bulunduğumuz her ülkede yerel bir şirket olmayı amaçlıyoruz”

Ağustos 5, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

Türkiye’ye özel ürün ve çözümlerle başarıya ulaşmayı hedefleyen ve yerelleştirmeye büyük önem veren Yandex, bu konuda diğer küresel şirketlere de örnek oluyor.

Son yıllarda televizyonlarda dönen reklamları ve Türkiye’ye yönelik çözüm ve hizmetleri ile dikkat çeken Yandex’in Aramadan Sorumlu Ürün Müdürü Zafer Sever ile Türkiye pazarı, yerelleştirme ve diğer konular hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

Türkiye’ye özel sunduğunuz hizmetler ve çözümlerle pek alışık olmadığımız bir yol izliyorsunuz. Bunun nedeni nedir?

Yandex, geliştiridği hizmet ve ürünlerin arayüz dilini tercüme ederek diğer tüm ülkelere olduğu gibi kopyalamaktansa, faaliyet gösterdiği her ülkeye özel, o ülkenin kültürüne, geleneklerine ve kullanıcıların beklentilerine, ihtiyaçlarına uygun olarak yerelleştirmeyi tercih eden bir şirket. Bulunduğumuz her ülkede yerel bir şirket olmayı amaçlıyoruz. Gerçek anlamda ve uzun vadede başarılı olmanın yolunun buradan geçtiğine inancımız tam. Yerelleşme, gerek kullanıcılarımıza, gerekse içinde bulunduğumuz sektöre daha yakın olmamızı ve bulunduğumuz ülkeyi daha iyi tanımamızı sağlıyor. Türkiye, Yandex’in klasik anlamda küreselleşme yolunda attığı ilk adım diyebiliriz. Burada kazanılan tecrübe, daha sonra gidilecek diğer ülkelerde stratejik olarak yol gösterici olacak.

Kişiselleştirme konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kişiselleştirme, uzun süredir tüm arama motorlarının odaklandığı alanlardan biri. Kullanıcıların arama alışkanlıklarına göre oluşturulan kişiye özel öneriler ve arama geçmişleri göz önünde bulundurularak sıralanan kişiye özel arama sonuçları tek amaca hizmet ediyor, o da kullanıcının istediği içeriğe daha hızlı ulaşmasını sağlamak; dolayısıyla hayatını kolaylaştırmak. Arama motorlarının gelecek planlarında öncelikli olarak bu yönlerini geliştirmek, her bir kullanıcıya daha isabetli öneriler ve arama sonuçları sunmak bulunuyor. Kişiye özel sonuçların kullanıcıya en kısa sürede sunulması da diğer bir önemli konu. Kişiye özel sonuçları en kısa sürede sunabilmek de bir diğer hedefimiz. Yandex’in Islands, yani Türkiye’deki adıyla Adalar projesi aslında bu vizyon doğrultusunda attığımız en önemli adım. Webmasterlarla işbirliği içerisinde, kullanıcıların rezervasyon yapma, sipariş verme, bilet satın alma ve benzeri günlük ihtiyaçlarına doğrudan çözümler sunmak amacıyla sitelerin belli başlı kabiliyetlerini arama motorumuza gerçek zamanlı olarak taşıyor, böylece hem sitelere daha kaliteli trafik gelmesini sağlıyor, hem de kullanıcıların nihai amaçlarına daha hızlı ve rahat bir şekilde ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Bu sayede aslında web sitesi sahiplerine Yandex arama sonuçlarında hedef kitlelerinin karşısına çıkacak olan sonucu kişiselleştirme olanağı vermiş oluyoruz.

Gelecekte arama motorlarında bizleri neler bekliyor?

Herkesin hayatının odağında ve en önemli değerlerden biri haline gelmiş olan zaman, şüphesiz ki gün geçtikçe daha da değerlenecek. İnsanların ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede, mümkün olan en zahmetsiz şekilde gidermek, birçok diğer sektörde olduğu gibi arama motorlarının da en fazla rekabet ettiği alanlar olmaya devam edecek.

Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz ve gerçek zamanlı cevaplar sunan “Adalar” projemiz bunun en önemli ayaklarından biri. Bu yönde yatırım yapmaya devam edeceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yerel hizmetler alanında bizi yakın zaman içinde neler bekliyor?

Yandex.Türkiye olarak yerel ve global gündemi çok yakından takip eden ve bu gündemlere göre hızlıca aksiyon alabilen bir ekibiz. Ramazan ayı için sunduğumuz hizmetler, üniversite tercihleri için hazırladığımız özel sayfa veya 3 büyük futbol kulübümüzün resmi arama motoru olmamız gibi çalışmalarımıza baktığınızda yerel gündeme yönelik hızlı ve faydalı çözümler sunduğumuzu görebilirsiniz. Ramazan için sunduğumuz servis, kullanıcıların ihtiyacı olan bilgilere en doğru ve hızlı şekilde ulaşmalarını sağladı. Özellikle doğru bilgiler verme konusunda ramazan özel sayfamız için çok olumlu tepkiler aldık. Yandex.Türkiye bu doğrultuda çalışmalarına devam edecek. Türkiye’yi ilgilendiren hemen her konuda kullanıcılar aradıkları bilgiyi en doğru ve hızlı şekilde Yandex’te bulmaya devam edecekler.

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
CIO’ların yeni görev tanımı!

Gelişen teknolojiler yöneticiler arasındaki sınırların bulanıklaşmasına sebep olurken, CIO'lar da gelişen teknoloji ve eğilimlere ayak uydurarak kaybolan sınırlar içinde kendilerine...

Kapat