IPHaber

Genel


Bu reklamlara dikkat!

Temmuz 17, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

By Interpromedya Haber Merkezi

Trend Micro, yazılımcılarla birlikte gelen reklamlar olan Adwarelere karşı kullanıcıları ikaz ediyor. “InstallBrain” isimli Adware’in yaydığı virüsler, reklam zannederek tıkladığınız bir yazılım, sizi farkında olmaksızın tıklama sahteciliği başta olmak üzere Bitcoin hırsızlığına kadar birçok suçu işletebilir.

Trend Micro, Adware virüslerine karşı uyarıyor. İsrailli bir yazılım şirketine ait InstallBrain ile birlikte SEFNIT ve MEVADE zararlı yazılımlarının yayıldığı saptadı. SEFNIT ve virüsleri son zamanlarda başta A.B.D, Japonya, Tayvan ve Hindistan olmak üzere 68 ülkede baş gösterdi. Trend Micro uzmanları, 2013’ün Ağustos ayından beri izledikleri InstallBrain’in toplamda 150 ülkede 5 milyona yakın kişinin bilgisayarına bulaştığını tespit etti. Virüs keza kısıtlı sitelere ulaşımda kullanılan TOR internet tarayıcısına da bulaştı. Türkiye’de de milyonlarca kullanıcı, farklı içeriklere ulaşmak amacıyla TOR’u seçenek olarak kullanıyor. Geçtiğimiz aylarda sosyal medya platformlarına ulaşımın kısıtlandığı dönemde TOR tarayıcısına Türk kullanıcılar arasında yoğun olarak rastlanmıştı.

Masum bir hareket nelere mal olabilir

SEFNIT ve MEVADE virüsleri, İsrail merkez olmak üzere iBrain şirketinin InstallBrain adlı reklam destekli yazılımıyla bulaşıyor. Virüsün bulaştığı cihaz tabiri caizse bir “zombi bilgisayara” dönüşüyor ve Botnet adlı, binlerce bilgisayardan meydana gelen bir zombi bilgisayar ağının bir parçası oluveriyor. Böylece bilgisayarı kullanan kişi bilmeksizin, virüsün komuta kontrol merkezinden gelen komutları uyguluyor. Kötü niyetli olarak niteleyebileceğimiz kişiler bu cihazlar ile dolandırıcılık yapabiliyor, tıklama sahteciliği gibi haksız para kazanabiliyor, başka cihazlara siber saldırılar düzenleyebiliyor. Ayrıca kullanıcıların bilgisayarlarını sömürüp kendilerine son dönemde internette kullanımı yaygınlaşan sanal para birimi “Bitcoin” ürettirebiliyorlar.

Adware ile nasıl başa çıkılabilir?

• Bilgisayarlarda açılan reklam pencerelerine tıklanmamalı.

• Bilgisayara indirilen ücretsiz yazılımlar mutlaka virüs taramasından geçirilmeli.

• Etkili bir veri güvenliği programı kullanılmalı.

• Bilgisayara yüklenen yazılımların şeffaf ve güvenilir yayıncılara ait olduğuna dikkat edilmeli.

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Shengen ile yeni birliktelik

By Handan Aybars Avrupa Büyük Ölçekli Bilişim Teknolojileri Sistemleri Ajansı (eu-LISA), ATOS'un önceliği üstlendiği konsorsiyumla Avrupa'daki kamu güvenliği bakımından ikinci...

Kapat