IPHaber

Mobil


BTK, Turkcell’in Cezasını Kesti

Ağustos 30, 2012 by admin in Mobil

Acil yardım çağrı hizmetlerine erişimde yaşanan kesintilerle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında, Turkcell’e ne ceza verileceği de kararlaştırılmış oldu.

BTK’nın Turkcell hakkında başlattığı soruşturma sonuçlandı ve Turkcell’in 2010 yılı net satış tutarının (8.172.652.738,27 lirayüzde 0,002’si oranında uygulanacak. Turkcell ayrıca,  2009 yılı satışları üzerinden de kullanıcıların ihtiyaçlarını gidermek için gerekli önlemi almaması nedeniyle bir miktar ceza ödeyecek.

Turkcell’in 2010 yılı için ödeyeceği cezayı hesaplamakla uğraşmayın, biz size hemen söyleyelim. 16 milyon Türk Lirası’ndan biraz fazla bir ceza Turkcell tarafından ödenecek.

Ayrıca BTK’dan yapılan yeni bir açıklamayla da Turkcell hakkında dört ay sürecek yeni bir soruşturma daha açılacağı belirtildi. Açıklamada soruşturma hakkında şu ifadeler yer aldı;

Turkcell’in 2011 yılı içerisinde farklı tarihlerde abonelerine sunmuş olduğu “GençTarife’lilere Günlük 50MB ve Facebook Avantaj Kampanyası”, “Meslek Kulüplerine Özel VINN Kampanyası”, “Haydi Gel Küçük Paket Fırsat Kampanyası”, “Kamu 12 ay Kontratlı İndirim Kampanyası”, “İndirimli Büyük Paket Kampanyası”, “iPhone 3GS 8GB Bireysel Cihaz İnternet Kampanyası” ve “Hoşgeldin Paketi Kampanyası”nın kurumumuza bildirimi yapılmadan uygulanıp uygulanmadığı ve uygulama süresi uzatılmış ise ilgili mevzuatta öngörülen usule uyulup uyulmadığının tespiti için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun Denetim Çalışmalarına İlişkin Yönetmelik’in “Soruşturma” başlıklı 12’nci maddesi kapsamında Turkcell hakkında soruşturma açılması ve soruşturma süresinin 4 ay olarak belirlenmesi hususlarına karar verilmiştir.”

Önceki yazıyı okuyun:
Kütüphane: DDoS Nedir?

Özellikle Anonymous ve RedHack gibi grupların hayatımızda aktif bir rol oynamaya başlaması ile birlikte, en sık duyduğumuz şeylerden biri deDDoS saldırıları oldu. Örneğin 2009 yılında ...

Kapat