IPHaber

Telekom


BTK: “Biz engellememişiz”

Haziran 17, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Google’ın uygulamalarına ve sitelerine erişimde aksaklıklar ve yavaşlık yaşayan vatandaşlardurumla ilgili (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) BTK’ya şikayetlerde bulundu. BTK durumla ilgili araştırma başlattı ve tecrübe edilen durumla ilgili kendi tarafından uygulanan bir erişim kısıtlaması olmadığını teyid etti.Bunun üzerine araştırmasını derinleştiren BTK ilginç bir durumla karşılaştı.

Bahsedilen konuya taraf olan sitelerle ilgili alınmış bir erşimi engelleme kararı vardı ve bu karar da uygulanmıştı ama BTK’nın haberi olmadan ve tamamen (ISP)  internet servis sağlayıcılar tarafından.

BTK durumla ilgili olarak aşağıdaki resmi açıklamayı yayınladı:

“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından
Kamuoyuna duyuru
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ankara, 18.06.2010
Basın yayın organlarında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış Google gibi bazı alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönündeki haber yayınları devam etmektedir.
Somut IP numaraları verilerek, bazı Google hizmetlerinin aksadığı yönündeki şikayetin Kurumumuz tarafından incelenmesi sonucunda Google firmasına ait bir IP adresinin, T.C. İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 2010/1337 sayılı kararı ile doğrudan erişim sağlayıcılar tarafından 07/06/2010 tarihinde engellendiği tespit edilmiştir.
İnceleme tarihimiz itibariyle engellemeye konu IP adresi üzerinde Google Apps hizmetlerinin verildiği anlaşılmıştır. Bu hizmet, kurumsal e-posta, Google Dökümanlar, Google Takvim ve Google Talk’un da yer aldığı çeşitli Google hizmetlerini tek bir alan adında kullanılmasına olanak tanımaktadır.
Söz konusu IP adresi hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca uygulanmış bir engelleme tedbiri yoktur.
Kamuoyunun bilgilendirilmesini teminen saygı ile sunulur.”

Alıntı: HT

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu sefer engelciler(UB-BTK-TİB) engellendi!

Her ne kadar verilmiş erişim yasağı kararları için yagıyı sorumlu tutan ve konu ile ilgileri bulunmadığını iddia eden bu 3...

Kapat