IPHaber

Genel


Boşa çalışan sunucular 25 milyar dolar harcıyor

Ekim 26, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Kelton Research tarafından yapılan bir araştırma dünya genelinde, kullanılmayan sunucuların sebep olduğu kayıplarla ilgili çarpıcı veriler ortaya koydu.

Araştırmaya göre dünya genelindeki sunucuların yaklaşık yüzde 15’ine tekabül eden bir kısmı “işe yarar” bir şey yapmıyor. Sunucuların yüzde 83’ü ise daha verimli kullanım sağlayan sunucu yazılımlarını üzerinde barındırmıyor. Bu verilerden daha çarpıcı olanı ise söz konusu sunucuların boşa çalışmasının yol açtığı maddi zarar. Kullanılmayan sunucular sebebiyle her yıl yaklaşık 25 milyar dolar çöpe gidiyor. Araştırmaya göre dünya genelinde aktif olarak kullanılmayan 4,75 milyon adet 7/24 çalışan sunucu bulunduğu tahmin ediliyor. Bu sunucuların enerji harcamalarının maliyeti ise yaklaşık 3,8 milyar dolar. Eylül ayında gerçekleştirilen araştırmanın amacı, işletmelerin sunucular yüzünden yaptıkları harcamalara dikkat çekmek.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Google'ın Hedefi 10 Milyon Sunucu

Google hiçbir zaman kaç sunucusu olduğunu söylemedi ve böyle yapmaya da devam ediyor. Ancak bir Google Mühendisi'nin yaptığı sunum, arama...

Kapat