Boş baz istasyonuna geç ‘cep’te faturayı azalt…

0
6

Ericsson’un geliştirdiği yeni bir sistem, konuşma yoğunluğu az olan bölgelerde cep telefonu abonelerinin tarifesinden çok daha ucuz fiyata görüşme yapmasını sağlıyor. Fiyatı, seçilen baz istasyonu belirliyor

Telekom dünyasının önde gelen oyuncularından İsveçli Ericsson’un geçen hafta Stockholm’da düzenlediği ‘İnovasyon Forumu’nda, mobil genişbant üzerinden internet bağlantısı alanında yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı. Mobil genişbant, cep telefonları ve GSM hatları kullanılarak taşınabilir bilgisayarlar (laptop) üzerinden yapılan internet bağlantılarını kapsıyor.
Üçüncü nesil (3G) şebeke sistemlerinin tüm dünyada hızla yayılması (Türkiye’de temmuz ayının sonunda kullanılmaya başlayacak), bir diğer ifadeyle ADSL olarak bilinen sabit hat üzerinden internet bağlantısına ciddi alternatif olmasıyla bu alanda önemli büyüme kaydediliyor.

Güney Afrika’da başladı
Düzenlenen etkinlikte cep telefonu abonelerinin faturalarındaki yükü azaltacak olan yeni bir uygulama da tanıtıldı. İlk olarak Güney Afrika’da devreye giren yöntemle, baz istasyonlarındaki yoğunluğa göre abonenin ödediği dakika başı konuşma ücreti farklılık gösterecek.
Bu sistemde, cep telefonu aboneleri yoğun trafik yüklü baz istasyonunun kurulu olduğu bölgelerde konuşurken mevcut tarifesinden ödeme yapacak. Buna karşılık şebeke yoğunluğu az olan bölgelerde yapılan görüşmelerde indirimli tarife uygulanacak. Örneğin, İstanbul’da iş çevrelerine hitap eden Maslak’taki görüşmenin fiyatı aynı kalırken, İstanbul-Ankara otabanında yapılacak görüşmelerde indirimli tarife uygulanacak. Bu yolla gerek operatör gerekse tüketici tarafında verimliliğin artırılacağı öngörülüyor.
Bunun için Ericsson’un, birlikte çalıştığı cep telefonu operatörlerine gerek bilgisayar gerekse yazılım tarafında yeni teknolojileri eklemesi gerekiyor. Ericsson yetkilileri, bu sistemin önümüzdeki dönemde Türkiye’de ve tüm dünyada ilgi görmesini bekliyor.
Ericsson’un tepe yöneticileri, 2009 itibariyle tüm dünyada 4 milyar cep telefonu abonesinin olduğunu, bunun içinde mobil genişbant üzerinden internet erişimi sağlayan abone sayısının 1 milyara ulaştığını bildirdi.

4G’nin getirdikleri
Ericsson, üçüncü nesil erişimi bir adım öteye taşıyan ve internet bağlantı hızını 150 Mbit seviyesine çekecek olan 4G (dördüncü nesil) şebekelerin kurulmaya başlandığını, bu gelişmelerle birlikte mobil genişbant üzerinden internet alanında abone sayısının 2014 yılında 3 milyar kullanıcıya çıkılmasının öngörüldüğü bilgisini de aktardı.
Yapılan toplantılarda Ericsson’un CEO’su Carl-Henric Svanberg, kriz şartlarına rağmen, Ar-Ge tarafına 20 bini kendi şirketlerinde, 5 bini de iş ortakları tarafında olmak üzere toplamda 25 bin kişiyle yüklendiklerini, telekom sektöründe yaşanan yoğun rekabette bu durumun kendilerine önemli bir avantaj sağladığını söyledi.

Yeni trend çevreci Ar-Ge
Ericsson’un cep telefonlarında şebeke kurulumu alanında pazarın lider oyuncusu olduğunun vurgulandığı toplantılarda, baz istasyonu tarafında ‘çevreci’ teknolojilere ciddi yatırım yapıldığı kaydedildi.
Yapılan araştırmalarda, global CO2 (karbondioksit) emisyonunun yüzde 2’sinin bilgi teknolojileri sektöründen kaynaklandığının altını çizen Ericsson yetkilileri, bu rakamı daha da azaltmak için çevreci teknolojilere yatırım kararı aldıklarını söyledi.
Yetkililer, bir cep telefonu abonesinin karbondioksit emisyonuna yıllık katkısının 23 kilogram olduğunu, bu miktarın otomobilde yapılacak olan 1.5 saatlik sürüşe karşılık geldiğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.