Borusan Telekom’un satışı için Hintli telekom şirketi Dhanus ile anlaşmaya varıldı

0
11

Borusan Holding, Türkiye’nin alternatif telekom liderlerinden Borusan Telekom’un satışı için Hindistan’ın önde gelen telekom şirketlerinden Dhanus Technologies ile anlaştı. Borusan Holding Başkanı Agâh Uğur, bu satın alma ile Borusan Telekom’un küresel pazarlarda iddiasının ortaya çıkacağını vurguladı. Dhanus Technologies Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı S. Muthukrishnan ise, “Borusan Telekom bu satın almanın ardından büyüme için gerekli ölçek sağlama yolunda pazarın birleştirilmesini sağlayacak” dedi.
Hindistan’ın en hızlı büyüyen telekom şirketlerinden Dhanus Technologies, Avrupa’da büyüme stratejileri doğrultusunda Türkiye’nin A tipi lisans sahibi ilk alternatif telekom operatörü Borusan Telekom’u satın aldı.
Son yıllardaki performansıyla Hindistan iş dünyasını etkileyen, bu ülkenin teknoloji ve telekom alanındaki önemli kuruluşlarından olan Dhanus Technologies ile Borusan Holding, EFG İstanbul’un danışmanlığıyla Borusan Telekom’un yüzde 100 oranındaki hissesinin değişimi için anlaştılar.
Satış gelirleri son beş yılda net %1,600 oranında büyüyen Borusan Telekom, 1996 yılından bu yana faaliyet gösteriyor ve Bilişim 500 sıralamasında sabit telefon hizmetlerinde alternatif operatörler arasında ilk sırada yer alıyor.
Dhanus Technologies Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı S. Muthukrishnan, farklı teknolojileri aynı platformda buluşturarak etkin iletişim çözümleri sunan küresel bir şirket olmak yönünde ilerlediklerini vurguladı. Dhanus Technologies’in dış pazarlarda güçlü bir büyüme içine girdiğini kaydeden Muthukrishan, Borusan Telekom’un satın alımı ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Türkiye Asya, Avrupa ve Afrika’nın geçiş noktasında bizim için stratejik konuma sahip bir ülke. Avrupa pazarına adım atarken Türkiye ile başlamayı uygun gördük. Borusan Telekom’un yeni hedefleri Avrupa, Ortadoğu ve Rusya olacak. Yurtiçinde 32, yurtdışında 2 tane olmak üzere toplam 34 PoP noktası ile Türkiye’nin en geniş alternatif ağlarından birine sahip olan Borusan Telekom, küresel işbirliği yaratacak bu satın alma ile daha da güçlenecek. Borusan Telekom bu satın almanın ardından büyüme için gerekli ölçek getirme yolunda pazarın birleştirilmesini sağlayacak. Perakende pazara yenilikçi ve dinamik adımlar atacağız. Bu doğrultuda ilk uygulamalarımızdan biri Almanya’da yaşayan Türklerin haberleşme gereksinimini çözecek ürünler olacak.” Muthukrishan, Borusan Telekom’un varolan yönetiminin korunacağını vurgularken, Borusan Telekom çalışanlarının şirketin küresel iddialarını gerçekleştirmede önemli rol üstleneceklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşteri beklentilerine ve hizmet kalitesine odaklanacağız. Perakende ürünleri, LLU, MAN gibi ürünlerde pazarlama stratejilerimiz olacak.”

Küresel liderlik fırsatı
Borusan Holding Başkanı Agâh Uğur da; faaliyet gösterdikleri sektörlerde odaklı büyümeyi sürdürdüklerini vurgulayarak, Dhanus Technologies şirketinin Borusan Telekom’u satın alması hakkında şunları söyledi:
“Telekom’u geleceğin yüksek katma değer yaratacak sektörlerinden biri olarak saptadık ve 2000 yılında sektöre ilk giren şirketlerden biri olduk. 2005 yılı sonunda hizmet verdiğimiz yelpaze ile kurumsal ses müşterilerinin en önemli hizmet sağlayıcılarından biri haline geldik. Önümüzdeki dönemde serbestleşme sürecinin hızlanması ile sektördeki fırsatlar artacak. Bu fırsatları küresel ilişkiler ağına sahip Dhanus’un daha iyi bir şekilde değerlendirebileceğine inanıyorum. Grubumuzun yönetimi altında Borusan Telekom güçlü bir alt yapıya ve Türkiye gereksinimlerine çok iyi yanıt veren bir hizmet ve ürün yelpazesine kavuştu. Borusan Telekom için şimdi sıra küresel düzeyde etkin olabileceği bir sıçramayı gerçekleştirmektedir. Yaptığımız görüşmelerde bu atılımı en iyi Dhanus Technologies’in sağlayabileceğini gördük. Bunun yanısıra, gerek müşterilerimiz gerekse de çalışanlarımız için en yüksek katma değeri yaratacağına inandığımız Dhanus’u tercih ettik. Umudumuz Borusan Telekom’un Türkiye’deki liderlik performansını Dhanus Technologies yönetiminde küresel ölçekte de yaratabilmesidir. ”

Dhanus Technologies
1993 yılında kurulmuş olan Dhanus Technologies, kapsamlı telekomünikasyon hizmetlerinin yanısıra, müşteri hizmetleri ve lojistik alanlarında bilişim ve telekom teknolojilerini birleştiren etkin çözümler sunuyor. Merkezi Hindistan’ın Chennai kentinde olan şirketin, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ve Singapur’da da faaliyetleri bulunuyor. Dhanus Technologies son derece güçlü bir yeni ürün geliştirme kadrosuna sahip.
Dhanus Technologies, kendi haberleşme yazılımlarını başarıyla kullanan, Dun & Bradstreet Information Services India Pvt. Ltd. tarafından yüksek yeterlilik ve mali güç anlamında kullanılan SE 1A derecesi almış bir kurum durumunda. Kasım 2006′da ABD’de Mpinigi şirketi ile geniş bant telefon servisleri başlatan ve Bombay Borsası’na kayıtlı olan Dhanus’un piyasa değeri 150 milyon Dolar. Dhanus Technologies, Avrupa, Ortadoğu ve Kanada’da inorganik büyüme amacıyla 200 milyon Dolar’lık yatırım planlamakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.