IPHaber

Genel


BMW i3, artık 250 km menzile sahip

Ekim 1, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Elektrikli araç kategorisinde Avrupa’nın en çok satılan üçüncü aracı olan BMW i3 artık çok daha uzun bir menzile sahip. Araç üreticisi BMW, i3 serisinde yer alan bataryayı büyüterek, aracın sürüş mesafesini tek bir şarjda yaklaşık 250 km’ye ulaştırmayı başardı.

BWM, elektrikli i3 serisindeki araçlarının üretimine 2014 yılında başlamıştı. O dönemde 60Ah’ye sahip batarya kapasitesi ile tek seferde 130 kilometre gidebililiyordu. 2017’de Alman araç üreticisi BMW i3’ün batarya kapasitesini 94Ah’ye yükseltmesi ile aracın tek seferde 185 km’lik bir yol katedebilmesi sağladı.

Bu gelişme ile birlikte Alman araç üreticisi elektrikli BMW i3’ün performansıda %30’luk bir gelişme kaydetmiş oluyor. Böylelikle ilk elektrikli i3’ün 130 km şarj dolum aralığını ikiye katlıyor.

Şirketin yapmış olduğu açıklamaya göre, batarya, her biri 12 hücreden oluşan sekiz modülle, önceki bataryalarla aynı fiziksel alana sığabilecek. Aracın motor gücünde ise bir değişiklik yok. 170 beygir gücünde olan i3 yine 60 km hıza 7.2 saniyede ulaşabiliyor.

250 kilometre araç menzili kötü olarak nitelendirilmiyor. Ancak rakipleri Nissan Leaf, Tesla Model 3 ve Chevy Bolt‘un iddia edilen aralıklarının çok gerisinde kalıyor.

Son olarak, 2019 model BMW elektrikli i3’ün satış fiyatının henüz net olmadığı bilgisini paylaşalım.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cumartesi Ankara’da 2018 Yeni Fikirler Yeni İşler Demo Day’indeyiz

Önkuluçka, kuluçka ve hızlandırma programları ve diğer destek mekanizmalarıyla her yıl bilişimden enerjiye, sağlıktan savunmaya birçok farklı sektörde 70'in üzerinde...

Kapat