IPHaber

Genel


Bluetooth 3.0 geliyor

Nisan 14, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Bluetooth teknolojisinin geliştirildiği tek merkez olan Bluetooth SIG, 21 Nisan’da yeni versiyon Bluetooth teknolojisi olan Bluetooth 3.0’ın özelliklerini açıklayacağını duyurdu.

Bluetooth SIG’e bağlı Bluetooth Çip üreticileri, yeni versiyonun kamuoyuna açılmadığı halde bu aydan sonra güncellenmiş versiyonuyla kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Bluetooth 3.0, geliştirilmiş bir dosya aktarım protokolüne ve saniyede 480 Mbit hızla indirme yapabilme kabiliyetine sahip.

802.11 teknolojisi(teknik olarak WiFi olmayıp, WiFi tarafından kullanılan 802.11 arabirimi kullanan) ile çok daha büyük dosyaları transfer etmek mümkün olacak.

Eski versiyon ile sadece randevular, iletişim bilgileri ve küçük boyutlu dosyalar transfer edilebilirken, yeni versiyon ile multimedya içerikler, yüksek hızda gönderilip alınabiliyor.

Ayrıca Geliştirilmiş Güç Kontrolü (EPC) ile gerekli durumlarda sinyal arttırımı yapılarak bağlantı kopmalarının da önüne geçileceği öngörülüyor.

Türkiye’nin Bluetooth SIG’deki temsilcisi Desnet Yazılım AR-GE yöneticisi Gürbüz Ekinci, yeni geliştirilen Bluetooth Modüllerinin, Mobil saha satış otomasyonu başta olmak üzere, fabrikalarda, hastanelerde, kamuda sayaç okuma projelerinde ve elektronik devrelerle geliştirilen bütün sistemlerde Mayıs ayından itibaren kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Tagged

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cep operatörlerinin ara bağlantı maliyeti düşecek

BTK ara bağlantı ücretlerinde yüzde 28 ile 30 arası indirim yaptı. Tüketiciye yansıyacak indirimi rekabet belirleyecek.. Bilgi Teknolojileri ve İletişim...

Kapat