"Biz sansür yanlısı değiliz" deme fırsatını kaçırmak

0
15

Yarın İnternet Kurulu toplanıyor. Malum, filtreli interneti konuşacaklar. Hemen hemen tüm üyeler içten içe biz karşıyız, istemiyoruz dese de bunu somut bir dille açıklama fırsatını bugün ellerinin tersiyle ittiler, nasıl mı?

Aslında Şubat ayında ortaya çıkan ve 22 Ağustos’ta başlanması planlanan internete filtreli abonelik dönemiyle ilgili tartışmalar hızını kesse de konuşulmaya devam ediyor. Bu konuşmaların belki de en önemlilerinden biri ise 25 Mayıs’ta Bilgi Üniversitesi’nde İnternet Kurulu’nun toplanması olacak.

Yarın ne olabilir, ne kararlar çıkabilir sorusunun yanıtını aramadan önce İnternet Kurulu kimlerden oluşur, ne yetkileri vardır ona bakalım. Kurul’un -kuruluş- amacı özetle ülkemizdeki internet hizmet ve altyapılarının kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini belirlemek, bu hedeflere erişmek için gerekli ulusal stratejik kararların alınmasını ve uygulanmasını sağlamak ve yapılacak değişiklikler hakkında toplumu bilgilendirmek olarak geçiyor.

Meşhur 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun, aynı zamanda İnternet Kurulu’nun resmiyet kazanmasını sağlayan kanunumuz.

Kurul’un üye listesine baktığımızda sektörün hemen hemen tüm sivil toplum kuruluşlarının, büyük şirketlerin yöneticilerinin ve kamudan ilgili yetkilileri görebiliyoruz. Yani özetle aslında yok yok bir liste. Bu listeye baktığınızda hepsi toplanacak, karar alacak, Türkiye geleceğe hazırlanacak gibi düşünebiliriz. Ancak Kurul’un faaliyet listesinin zayıf olduğunu söylemek de rahatlıkla mümkün bana göre.

İnternet Kurulu, 25 Mayıs’ta hem kendi içinde temsilcisi bulunan hem de sektörün önemli STK’ları listesinde adı geçenlerle bir toplantı yapacak. Konuyu; “Ne olacak bizim bu filtreli internetin hali?” gibi düşünebiliriz.

Bu toplantıda, kararın duyulması ve özellikle de 15 Mayıs’ta İstanbul’da toplanan 40-50 bin kişinin yürümesi sonrası karşıyız açıklamalarını sıralayan önemli isim ve kurumlar da bulunuyor. Bu nedenle iyimser bir gözle bakıp, “acaba iptal edilir mi?” diye düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Ama bana göre olumlu bir sonuç beklemek pek olası görünmüyor. Bugün eTohum’un kurucusu Burak Büyükdemir, İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren’e Bilgi Üniversitesi’ndeki toplantıyı internetten canlı yayınlama teklifi götürdü. Gelen yanıt BTK ve TİB’in buna izin vermediği yönünde oldu. Oysa bu toplantı internetten canlı yayınlansaydı, “Biz sektör temsilcileri, İnternet Kurulu üyeleri olarak internette her türlü sansüre karşıyız.” açıklamasını, olması gerektiği yerde internette yapacaklardı. Fırsat kaçtı, onay vermeyen tarafın BTK ve TİB olması ise, “İstediğiniz kadar uğraşın, filtreli internet gelecek.” haykırışının bugünden netleşmiş haliydi.

Toplantıdan çıkacak karar için ümitli misiniz, vazgeçin. 22 Ağustos ufak göz boyayacak rötuşlarla da olsa Türk internet kullanıcıları için filtrelenmiş internetin başlangıç tarihi olacak…

http://www.bilgicagi.com/Blog/270-biz_sansur_yanlisi_degiliz_deme_firsatini_kacirmak.aspx

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.