IPHaber

Genel


Bisiklet paylaşım girişimi Ofo, Alibaba’dan 866 milyon dolarlık yatırım aldı

Mart 13, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Bisiklet paylaşım girişimi Ofo, Alibaba'dan 866 milyon dolarlık yatırım aldı

Çinli bisiklet paylaşım firmaları Mobike ve Ofo‘nun İngiltere’deki faaliyet alanlarını genişleteceği haberini dün sizlerle paylaşmıştık. Bisiklet paylaşım pazarı ciddi bir büyüme içindeyken sektörden bu büyümeyi destekleyen yeni bir yatırım haberi geldi.

Pazarda iki büyük firmadan Ofo, Alibaba Group‘tan 866 milyon dolarlık yatırım aldı. Alibaba Group haricinde yatırıma katılan diğer firmalar ise Ant Financial, Haofeng Group, Tianhe Capital ve Junli Capital oldu. Geçtiğimiz sene düzenlenen E Serisi yatırım turunda Alibaba Group, Ofo için 700 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Bu yatırım, Alibaba’nın en büyük rakiplerinden Tencent‘ın aynı turda Mobike’a yaptığı 600 milyon dolarlık yatırımdan bir ay sonra gerçekleşmişti.

Bu yatırımların sonucunda Ofo ve Mobike, bugüne kadar aldıkları yatırımları da 1 milyar doların üzerine çıkarıp Çin’in bisiklet paylaşım pazarının yüzde 90’ına sahip oldu. Nakit sıkıntısı nedeniyle girişimlerin büyümesi çok da kolay olmazken Ofo ve Mobike, diğer ülkelerde de faaliyet alanlarını genişleterek girişimlerini büyütmeye devam ediyorlar.

Ayrıca hatırlatalım, geçtiğimiz sene nakit sıkıntısı nedeniyle Çin’in bir diğer bisiklet paylaşım girişimi olan Bluegogo, Didi tarafından satın alınmıştı. Bu satın alma ile Didi’nin yetki alanı genişlemiş ve bunun önüne geçmek için Ofo ile Mobike’ın birleşmesi çözüm olarak sunulmuştu. Fakat Alibaba ve Tencent pazarı tek başına elinde bulundurmak istedikleri için Ofo ve Mobike’ın birleşmesine karşı çıkıyor.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
3D baskı ile 24 saatte ev üreten sosyal girişim: ICON

Her geçen gün sayıları giderek artan sosyal girişimler, çoğunlukla küresel sorunlara meydan okumak, sorgulamak ve yeniden düşünüp çözümler bulmak için...

Kapat