IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Bilişimde Hindistan'dan daha iyisini yaparız

Temmuz 18, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Türkiye’nin bilgi teknolojileri pazarının büyüklüğü, 2009 rakamlarına göre 7 buçuk milyar dolar.
Bu cironun yüzde 8’i yazılımdan, 12’si hizmetlerden, yüzde 80’i ise donanımdan elde ediliyor. Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH) Genel Müdürü Tayyar Bacak, Türkiye’nin belirlediği 2023 vizyonundaki 160 milyar dolarlık bilişim pazarına donanım alıp satarak ulaşılamayacağını söyledi. “Ülkemiz 160 milyar dolarlık bilişim pazarı hedefine ancak hizmetle ulaşabilir.” diyen Genel Müdür, bunun için hükümetin yazılımcılara destek vermesi, teşvikleri de artırması gerektiğini aktardı.

ABD’nin bilişim pazarının yüzde 20’si donanım, yüzde 80’i yazılımdan oluşuyor. “Türkiye’nin de ABD gibi yazılım ve hizmetle büyüyeceğini düşünüyorum. Türkiye, bilişim hizmetleri ile dünyanın sayılı ülkeleri arasına girebilir. Organizasyon becerimizi geliştirerek bunu yapabiliriz.” diyen ABH Genel Müdürü Tayyar Bacak, ABH olarak, vizyonlarını Türkiye’nin dünyanın sayılı bilişim hizmeti veren ülkelerinden biri haline gelecek şekilde değiştirdiklerini söyledi. “Organizasyon becerimiz ve iyi yetişmiş mühendislerimizle 2023 hedefini gerçekleştirebileceğimize, hatta şu an adını sık duyduğumuz Hindistan’dan daha iyi iş yapabileceğimize inancım tam. Bunu fark ettiğimiz için şirketimizi büyütme kararı aldık.” şeklinde konuştu. Kutu satmaktan çok hizmetle büyümeyi hedefleyen ABH, geçen sene 33 milyon lira gelir elde etti. Bunun yüzde 10’u lisans ve kutu satışından, geri kalanı ise hizmetten oluştu. Kutu satışından uzak durduklarının altını çizen ABH Genel Müdürü Bacak, hedeflerini şöyle anlattı: “Biz lisans satan bir şirket değiliz. Bilişim hizmeti vererek para kazanmak istiyoruz. Yıllık büyümemiz yüzde 20 civarı. Kendi grubumuzun satışları bu büyümenin içerisinde değil. Hedefimiz, grup dışında büyümek.”

COCA-COLA’NIN HİZMETİ TÜRKİYE’DEN

Şirketin bu seneki ciro hedefi 40 milyon lira. İstihdamı da artırmayı planlıyoruz. 30 kişi ile bu anlamda görüşüldü. Genel Müdür, “Geçen yıl veri merkezine 5 milyon dolar yatırım yaptık. 50 çalışanımızla kurumsal uygulama hizmetleri veriyor; SAP projelerini ve bütçe planlama ve simülasyon ürünümüzü şirketlere yerleştirmeye çalışıyoruz. Veri merkezi (data center) üzerinden web barındırma başta olmak üzere bir veri merkezinden beklenen tüm hizmetleri verebiliyoruz. Burada da 170 çalışanımız var. SAP ile uyumlu çalışan BudgetRight isimli bütçe planlama ve simülasyon ürünümüz var. 30 bin civarında kullanıcımız var. Bin serverda yüzün üzerinde şirkete bu hizmeti veriyoruz.” dedi. Şirket, yurtdışından Coca-Cola’nın Azerbaycan, Ürdün, Pakistan, Suriye ve Irak gibi 9 ülkedeki e-posta hosting ve desteğini Türkiye üzerinden sağlıyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat