IPHaber

Genel


Bilişim üssü 'eşantiyon fuarı'na döndü, devler kaçıyor

Ekim 10, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Bu yıl 10. kez ziyaretçilerine kapılarını açacak olan CeBIT Bilişim Fuarı, ‘dev şirketlerden’ yoksun kaldı.
Geçen sene etkinliğin ana sponsoru olan Turkcell ile iletişim sponsoru Türk Telekom başta olmak üzere Avea, Teknosa ve Akbank gibi büyük firmalar bu yıl fuara katılmıyor. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin bu kararı CeBIT kulislerinde farklı yankı buldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yarın açılışını yapacağı organizasyonda yer almayacak olan çoğu şirket; fuarın kendi işlevini görmediğini, bilişim değil ‘eşantiyon fuarı’na dönüştüğünü düşünüyor. Etkinliğin fuardan çok ‘panayır’a benzediğini dile getirenler bile var. Deutsche Messe AG ve İnterpro AŞ tarafından kurulan CeBIT Bilişim Eurasia fuarına yerli ve yabancı yaklaşık bin firmanın katılması bekleniyor. Bazı firmalar kriz sebebiyle daha küçük stantları tercih ederken, büyük firmaların katılmayacak olmasına sevinen şirketler de var. Önceki fuarların, büyük markaların reklamı şeklinde seyrettiğini belirten bir şirket temsilcisi, “Artık biz öne çıkacağız. Ürünlerimizin tanıtımını rahatlıkla yapacağız.” diyor. Deutsche Messe AG’nin otomobil, bilişim, teknoloji ve beyaz eşya alanlarında dünyada düzenlediği fuarlar, şirketlerin çok ciddi iş bağlantıları yapmasını sağlıyor. Bu fuarlar kendi alanlarında adeta zirvelere dönüşüyor. Ancak Türkiye’de 10 yıldır düzenlenen fuarın istenilen seviyeye taşınamaması eleştirilere sebep oluyor.

Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yapacağı, 7-11 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı (CeBIT), bu yıl buruk başlıyor. Etkinliğe bine yakın yerel ve uluslararası firma katılsa da, GSM operatörleri başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Türk Telekom, Turkcell, Akbank ve Koç Bilgi Grubu gibi dev şirketler bu sene fuara katılmaktan vazgeçti. Sadece Türk Telekom değil, Oger Grubu’na dahil olan Avea, TTNet, Assistt, Innova, Argela şirketleri daha geçen sene CeBIT’in ardından aldığı kararla söz konusu fuara katılmayacağını bildirmişti. GSM operatörlerinden Vodafone, teknoloji şirketleri Sony, Samsung, yazılım şirketleri Netsis, İndex, Microsoft fuara başından beri katılmıyor. Nedenini sorduğumuz birçok kaynak, katıldıkları uluslararası fuarları hatırlatarak, “Oradaki fuarlara katılanların çoğu somut ürün ve hizmetler ortaya koyuyor. Fuarı ziyaret edenler de bir şirketi temsilen geliyor, yeniliklerle ilgileniyor. Görüşmeler sonucu işbirliği ile tamamlanıyor.” sözlerine yer verdi. Eleştirilerden biri de CeBIT’e gelen ziyaretçilerin çoğunun sıradan insanlar olduğu yönünde. Bu insanlar, teknolojik yeniliklerden ziyade eşantiyon derdinde. Fuarların ana amacının işbirliği ortamı oluşturmak olduğunu aktaran bir şirket yetkilisi, organizatörlerin bu ortamı sağlayamadığından yakınıyor. Fuarın çok amaçlı kullanılabileceğini ifade eden yetkili, yurtdışından gelen ziyaretçilerin çoğunun firma temsilcileri olduğunu ifade ederek, fuarın Türkiye’ye yatırım çekmek için daha etkin kullanılabileceğine dikkat çekti.

Çin menşeli markalarda artış var

Fuarda bu yıl yer alacak firmaların listesini incelediğimizde yeni katılanların birçoğunun Doğu ve Çin menşeli teknoloji üreticileri olduğu gözüküyor. Bu markalar genellikle ya taklit ya da ucuz ürün satıyorlar. Konuştuğumuz önemli bir teknoloji firmasının Türkiye genel müdürü, tanınmamış markaların fuarda yer almasının kendi markalarının imajını zedelediğini, bu yüzden fuara katılmadıklarını söylüyor: “Fuara katılımda kalite ve marka imajı göz ardı ediliyor. Organizatörlerin bu konu üzerinde durması gerekiyor.” Zirveye katılmayan firmaların ortak kanaati ise fuarın kendi işlevini görmediği, bilişim değil ‘eşantiyon fuarı’na dönüştüğü yönünde oldu. Fuar yetkilileri, eleştirilere karşı, sadece kartvizit ile giriş yapılabilen ve alan içerisinde ayrı bir bölüm olan İş Dünyası’nı her geçen yıl geliştirdiklerini söylüyor. Bu bölümde iş dünyasına yönelik çözümler ve ürünler ziyaretçilere tanıtılıyor. Fuarın diğer bölümlerinden farklı olarak iş görüşmeleri için ihtiyaç duyulan bir ortamının sağlandığı bölüm, kurumların karar vericileriyle teknoloji firmalarını buluşturuyor.

CeBIT’te bu yıl Anadolu’nun çeşitli kentlerinde faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticileri özel olarak ağırlanacak. Aksiyon Dergisi’ne konuşan CeBIT Bilişim Eurasia Direktörü Dr. Orkunt Yozgat, ilk defa Anadolu ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirterek, “Anadolu VIP Projesi kapsamında Adana, Bursa, Denizli, Konya, Kayseri, Antalya, Eskişehir, İzmir, Gaziantep, İzmit ve Tekirdağ/Çorlu’dan 220 üst düzey yöneticiyi, konaklama ve ulaşımlarını karşılayarak fuarda ağırlayacağız.” diyor. Yozgat, bu kentlerden yaklaşık 440 firma yöneticisi ve çalışanını fuara getirip onları bilgilendireceklerini belirtti. Yozgat, fuarın tanıtımını sadece Anadolu’da değil, değişik ülkelerde de yaptıklarını anlatıyor. CeBIT Bilişim Eurasia, bu yıl ‘İş Dünyası’, ‘Dijital Yaşam’ ve ‘Tüketici Elektroniği’ olmak üzere 3 ana bölümde toplanacak. Fuarda ‘İş ve Kariyer’, ‘Yazılım’, ‘e-Sağlık’, ‘TeknoKent’, ‘Kamu Sektörü’ ve ‘Sosyal Sorumluluk’ gibi tematik bölümler ile ‘Uzaktan Öğrenme’, ‘Telekom’, ‘e-Sağlık’ ve ‘Webciety’ gibi forum alanları yer alacak.

Şirketler niçin katılmıyor?

İşbirliği yapmak için gerekli ortam yetersiz. Türkiye’de ürünlerini pazarlayan birçok uluslararası markanın fuara katılmaması, (ciddiye almaması) başka şirketleri de etkiliyor. Ziyaretçiler daha çok eşantiyon peşinde koşuyor. Fuar tanıtım değil, ucuz ürün pazarı gibi algılanıyor. beylikdüzü’ndeki fuar alanına gidiş-dönüşte yaşanan trafik problemi hâlâ çözülemedi.

Fuara bu sene katılmayacak firmalar
Türk Telekom
Avea
Turkcell
Akbank
Cebeci Grup
Ciner Medya
İTÜ Elektronik ve Haberleşme
Kaynak Yayınları
Koç Bilgi Grubu
Mayasoft Bilgi
Memorial
Procter&Gamble
RİM-BlackBerry
RTÜK
Siemens Enterprise
Teknosa
TELPA
ZyXEL

İşte ilk kez katılan kuruluşlar
Türk Hava Yolları
Smile ADSL
AK Parti
Bimeks
Crea Bilişim
Concord Mobile
Logo Yazılım
Day Mobile
Dumankaya İnşaat
Ersa Sistem Bilişim
FedEx
FenerCell
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

Tagged

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
KartalCell geliyor

MVNO'nun hizmete girmesi ile birlikte atağa kalkan Avea Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzondan sonra Beşiktaş Jimnastik Kulübüyle de anlaştı. Avea altyapısını...

Kapat