Bilişim sektörünün gelişimine yön verenler

0
29

By İnterpromedya Haber Merkezi

Türkiye bilişim sektörünün tek referans kaynağı konumunda bulunan Bilişim 500 Araştırması 15. kez gerçekleştirildi. İnterpromedya Pazar Araştırma Grubu I-Research tarafından gerçekleştirilen araştırmanın kategorilerinde dereceye giren şirketlerin yöneticilerine plaketleri, 25 Haziran günü Maslak TİM’de düzenlenen bir törende verildi. Tören, başta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer olmak üzere Türkiye bilişim sektörünün önde gelen isimleri ve Türkiye’de bilişime yön veren şirketlerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, törende yaptığı konuşmada, bilişim sektörünün sağlıklı gelişimi açısından ölçümlenebilmenin çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve bu açıdan da Bilişim 500 Araştırması’nın önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydetti.
Türkiye bilişim sektörünün gelişimi ile ilgili birçok veriyi kapsayan araştırma sayesinde şirketler kendi performanslarını ölçme ve rekabetteki yerlerini görme şansı yakalıyorlar. Özellikle kurumsal şirketlerin satın alma ve bilgi işlem birimleri açısından, Bilişim 500’ün ortaya koyduğu sıralamalar satın alma kararında belirleyici rol oynuyor.
Bilişim 500 sonuçlarına göre Türkiye bilişim sektörünün önümüzdeki yıl yüzde 12 oranında büyüyeceği öngörülüyor. İnterpromedya Pazar Araştırma Grubu I-Research’ün pazar analizlerine göre kamu, finans ve telekom sektörü hala en büyük satın almayı yapan sektörler olarak dikkat çekiyor.
Kurumsal tarafta veri depolama donanımı, felaket yönetimi, mobil uygulama, kurumsal kaynak planlaması, iş analitiği, sanallaştırma, veri güvenliği, veri merkezi hizmetleri, büyüyen alanlar olarak öne çıkıyor.
Araştırmaya göre KOBİ’lerin yıllık BT bütçeleri önceki yıllara göre yüzde 50’nin üzerinde arttı. Ancak öncelikli yatırımları arasında halen ilk sırada bilgisayar yer alıyor. İletişim teknolojileri pazarında rekabet katma değerli servislerle devam ediyor. Akıllı telefon satışları ve internet, iletişim teknolojileri pazarını büyüten unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Source: BTHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.