IPHaber
Son Yazılar

Etkinlik


Beşinci İstanbul Bilişim Kongresi 15 Aralık'ta başlıyor

Aralık 14, 2011 by admin in Etkinlik with 0 Comments

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi tarafından 15-16 Aralık 2011 tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek olan “Akıllı Şehirler” temalı beşinci İstanbul Bilişim Kongresi’nde kamu, yerel yönetimler, iş dünyası ve gençler buluştu. TBD İstanbul Başkanı Levent Karadağ “Akıllı Şehirler tüm dünyaya yeni ve alternatif bir yaşam tarzını gösteriyor. Akıllı Şehirler ve Dijital Yaşama Geçiş sürecinde neler olacak, gelecek nasıl şekillenecek? Bu süreci tamamlayan örnek şehirlerde yaşam nasıl değişti? Akıllı Şehirler”e geçişte hangi stratejilerin uygulanması gerekiyor? Bu kongremiz sırasında işte bu sorulara konunun uzmanlarıyla birlikte yanıt arayacağız” dedi.

 

Türkiye Bilişim Derneği, bu yıl kongresini Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Kurumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kadir Has Üniversitesi’nin destekleriyle düzenleniyor.

İki gün sürecek kongre sırasında hem kamu, hem belediye yöneticileri hem de özel sektör temsilcileri Akıllı Şehirler konusunda deneyim, bilgi ve uygulamalarını paylaşacak. Ayrıca derneğin gelenekselleşen Bilişim Yıldızları yarışmasının sonuçlarını kazananlara ödüller verilecek.
Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Başkanı Levent Bey’e kongreyle ilgili sorulara cevap verdi.

Levent Bey, TBD’nin kuruluş amacı nedir? Bu yıl düzenlediğiniz kongre ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?
Levent Karadağ : Üretken ve saygın bir kurum olma misyonundaki şubemiz bilginin önem ve değerini vurgulayarak bilişim kültürünün yaygınlaşması için üzerine düşeni yapmaya ve bu konuda aktif rol almaya devam ediyor. Etkinliklerimiz giderek artan hız ve kalitede devam edecek. Biz kamu yararına çalışan ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bugün 14 bin kişilik gönüllüye ulaşan TBD’nin hizmetlerini saymakla bitmez. Türkiye’ye sunduğumuz hizmetlerden bir kısmı; Bilişim, Bilgisayar kelimesi gibi binlerce kelimeyi Türkçe’ye kazandırması.
Bu yıl düzenlediğimiz kongrenin ana teması “Akıllı Şehirler, Akıllı Yaşam ve Şehir Stratejileri”. Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Kurumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile birlikte birikim ve bilgileri paylaşacağız. Şehirlerin ve şehirde yaşayan insanların gereksinimleri sürekli artıyor. Şehirlerde her geçen gün trafik, hava kirliliği artıyor. Vatandaşlarının doğrudan gereksinimleri sağlık, eğitim ve kamu güvenliği zor karşılanıyor ve yaşam koşulları zorlaşıyor. İhtiyaçları karşılamada ve yaşam kalitesini arttırmada en önemli araç “Teknoloji”dir. Biz sadece bu konuyu kamuoyu ile paylaşarak, geliştirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.

Son yıllarda Sosyal Medya ve Dijital Teknolojiler ticareti, eğlenceyi, sosyal yaşamı, yönetim başta olmak üzere birçok dinamiği kökten değiştirmeye başladı. Bu değişimde kurumlar ve kişiler nasıl bir yol izlemesi gerektiği de kongrede tartışacağız. Ticaretin ve mesleklerin dinamiğini kökten değiştiren Elektronik Ticareti, Sosyal Ticareti, Dijital Girişimciliği konuşulacak.

Birkaç ilginç başlık gördük. Örneğin; “Bir Saldırının Anatomisi; Canlı Canlı Network Hacking”, “Sosyal Medya Pazarlama ve İtibar Yönetimi” ve “Ticareti Yeniden Düşünmek”
Levent Karadağ : Biz, olabildiğince bilgi ve deneyimi paylaşmak amacıyla farklı oturumlar düzenliyoruz.. Bir Saldırının Anatomisi; Canlı Canlı Network Hacking oturumunda arkadaşlarımız bir siteye saldırıp, hackleyecekler. Daha sonra bu konuda nasıl engellemeler yapılabileceği paylaşılacak. Önümüzdeki günlerde bu hackleme konusunda ciddi sıkıntıların yaşanacağı bilinciyle böyle bir uygulama yapıyoruz. İzleyicilerin yoğun ilgisini çekeceğini umuyoruz.
Sosyal Medya Pazarlama ve İtibar Yönetimi’nde web tabanlı e ticaretin hızla yayıldığına dikkati çekmek istiyoruz. Bu konuda başarılı örnekleri kamuoyu ile paylaşacağız. Zannediyorum bu konuda altını çizdiğimiz konuların e ticarete girmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olacak.
Ticareti Yeniden Düşünmek; internet üzerinden ticaretin nasıl olabileceği konusunu tartışacağız. İnterneti kullanarak ciddi iş kuran arkadaşları konuk edip, deneyimlerini paylaşmalarını sağlayacağız. Bu sayede internet üzerinden ticareti düşünenlere yeni ufuklar açacağımızı düşünüyorum.

2011 yılını değerlendirebilir misiniz ?
Levent Karadağ : Biz bu yıl 3 projemizi Avrupa Birliği ilgili kurumlarına kabul ettirmeyi başardık. Bu yıl toplam bütçesi 750 bin Avro olan üç adet Avrupa Birliği Projesini; E-Ticaret ve İnternet Girişimciliği Atölyesi, Gençlerin Yüzün Bilişimle Gülüyor, Bilgisayarla Görünürlük başarıyla bitirdik. Şu anda kapanış raporlarını hazırlıyoruz.
Erzurum’da üniversite mezunu ancak işsiz 44 gence 288 saat eğitim verdik. Bu gençlere web ticaretini, internet sitesi kurmayı ve yönetmeyi öğrettik. Sonuçta beşerli iki takım oluştu. Bu gençler şimdi kendi siteleri üzerinden ticaret yapıyor, para kazanıyorlar. Bizim Onlar’a desteğimiz sürüyor.

2012 yılında benzer projeleri hayata geçirmek için şimdiden kolları sıvadık. Türk İnsanı’nın bilişimle, internetle tanışması, günlük yaşantısında kullanması için tüm gücümüzle, sürekli çalışacağız. Biz, geleceğin bilişimle geleceğine inanıyoruz.

Kongrenin panel ve çalıştayları
· Akıllı Yaşam ve Yaşanabilir Şehirler
· Akıllı Ulaşım, Kentsel Lojistik, Akıllı Şehirlerin ‘Bilişim Bulutu’
· Bilişim Kentleri Kılavuzu Çalıştayı ve Başarılı Belediye Uygulamaları
· Yerel Yönetimlerde Bilişim ve Güvenliği
· Kamu BT Projelerinde Paydaşlarla İletişimin Yönetilmesi
· Kurumlara Geleceğe Taşıyan BT Yönetim Modelleri
· İstanbul’un Network Yönetim Modeli
· Dağıtım Sektöründe Müşteri Odaklı Yönetim
· Dijital Yaşam Teknolojilerinden Örnekler
· Dijital Yaşam ve Sosyal Medyanın Değiştirdiği Dinamikler
· Sosyal Medya Pazarlama ve İtibar Yönetimi
· Dijital Dünyanın Girişimcileri ve Genç Girişimciler Çalıştayı
· Ticareti Yeniden Düşünmek (e-Ticaret, m-Ticaret, f-Ticaret)
· Bir Saldırının Anatomisi; Canlı Canlı Network Hacking
· Sanal Dolandırıcılık ve Hukuksal Yaptırımlar
· Bilişimde Kariyer Yolculuğu
· AB ve Ar-Ge Projelerinde Başarıya Giden Yol

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat